שריפה בניר עם שנגרמה כתוצאה מבלון תבערה
צילום: ניר צפריר

פרסום ראשון: מערכת חדשה ליירוט עפיפונים תוצב בעוטף עזה

פתרון לטרור העפיפונים? מערכת אלקטרו אופטית, פרי פיתוח של "אלביט", תזהה עפיפוני ובלוני תבערה ממרחק 7 ק"מ. מחר תוצב המערכת בעוטף עזה לניסוי מבצעי
רועי שרון
21 ביוני 2018
20:19
עודכן ב 20:31

צה"ל יציב החל ממחר בעוטף עזה מערכת מבצעית ליירוט עפיפוני ובלוני תבערה - כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. המערכת, שפותחה על ידי חברת "אלביט", מבוססת על טכנולוגיית אלקטרו-אופטית המזהה עפיפונים ובלונים ממרחק של עד שבעה קילומטרים מעל שטח הרצועה.

המערכת תפיק נקודות ציון מדויקת למיקום העפיפון ורחפן יירט את העפיפון. השבוע הוצגה המערכת למפקד זרוע היבשה בצה"ל, ואושרה לניסוי מבצעי. גורם המעורב בניסוי אמר לכאן חדשות כי מוקדם לחגוג, אך הוא העריך כי המערכת תצליח להתמודד עם טרור העפיפונים.


במהלך היום פרצו 21 שריפות, רובן מבלוני תבערה. צוותי כיבוי פעלו בין היתר בכיסופים, נחל עוז, עין השלושה, אורים ובארי.

השר לנושאים אסטרטגיים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, גלעד ארדן, הזהיר היום כי השילוב של  בלוני הנפץ והרקטות שמשוגרים ברצועת עזה, "מקרבים אותנו מאוד למבצע גדול שאולי נאלץ לעשות". "זו אופציה שההסתברות שלה עלתה מאוד", אמר ארדן בטקס הנחת אבן פינה לתחנת כיבוי חדשה בנצרת עילית.

השר ארדן אמר עוד כי בגלל שחמאס עומד מאחורי הרקטות והטילים שנורו אל יישובי העוטף, כמו גם מאחורי החוליות שמשגרות עפיפוני תבערה ובלוני נפץ, "אין מנוס, אלא להגיב ישירות ולסכל סיכולים ממוקדים את דרגי השטח – את המפקדים הבכירים". ארדן הדגיש שחמאס טועה אם הוא חושב שישראל לא תגיע בשום אופן למבצע רחב ברצועה, "למרות שזו האופציה האחרונה שאנחנו רוצים להגיע אליה".

הבוקר טען דובר חמאס, סמי אבו זוהרי כי "הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה היא להיענות לדרישות 'צעדת השיבה' ובראשן – הסרת המצור מעל רצועת עזה". אבו זוהרי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי זו פעולה עממית "שנועדה למחות על המצור הישראלי".

שריפה בניר עם, היום (צילום: ניר צפריר)

השבוע התייחס שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, לתופעת עפיפוני הטרור, ואמר כי אין מניעה משפטית לירות במפריחי העפיפונים. "במשך החודש האחרון מתחולל גל טרור אווירי עוצמתי מול יישובי הדרום. באופן יומיומי מחבלים משגרים כלים אוויריים הנושאים מטען נפץ או מטען תבערה אל עבר ישובים ישראלים, תושביהם שטחיהם. אמצעים אלו מחוללים שריפות בהיקפים גדולים מאוד, ומתקפה זו מהווה סכנת חיים לתושבי הדרום", אמר.

בנט המשיך ואמר כי "יש שסבורים שאין הצדקה להפעיל אש אל עבר מפעילי הנשק האווירי הזה - אומרים שזה בסך הכל נערים, שמשפטית יש חסמים, שבינלאומית יוקיעו אותנו, ושזה יוביל להסלמה. אני חולק על ההנחות הללו - מי שיורה נשק אווירי לעבר יישובינו הוא מחבל ככל מחבל.  משפטית - אין כל מניעה לירות על מנת למנוע סכנה לאזרחי ישראל ולא שמעתי גורם משפטי כלשהו שאומר שיש מניעה כזו".