אירוע משיח בכיכר
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ביהמ"ש התיר לחב"ד לקיים אירוע עם הפרדה מגדרית בכיכר רבין

השופט מתח ביקורת על החלטת העירייה להתנות את קיום האירוע "משיח בכיכר" בביטול ההפרדה, זאת לארח שבחב"ד הסכימו כי לא יהיו כניסות נפרדות ויהיה אזור מעורב
שלי טפיירו
24 ביוני 2018
15:31

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי עיריית תל אביב תצטרך להתיר לתנועת חב"ד לקיים את האירוע מטעמה "משיח בכיכר" בכיכר רבין, עם הפרדה בין נשים לגברים. העירייה תתיר את קיום האירוע עם הפרדה, וזאת בתנאי שתותר כניסה חופשית לשני המינים ויוקצה אזור באירוע ללא הפרדה.

הדיון התקיים בעקבות עתירה של תנועת חב"ד נגד דרישת העירייה לבטל את ההפרדה בין נשים לגברים כתנאי לקיום האירוע. עו"ד איתי רוזין, המייצג את תנועת חב"ד, אמר בדיון: "כי צפויים להגיע לאירוע כ-5,000 איש, כמחיצתם נשים. הוסכם כי לא תהיה כניסה נפרדת ולא יהיה שילוט של הפרדה. מדובר על מחיצה באזור שבו נשים שרוצות לשבת בנפרד תוכלנב לעשות זאת. העירייה לא קיבלה את עמדה זו".

השופט קובי ורדי מתח ביקורת על התנהלות עיריית תל אביב בנושא אמר כי הוא אינו מקבל את טיעוני שדולת הנשים. "איך יכול להיות שחולדאי יצא בפומבי נגד העצרת, אחרי שהודיעו לחב"ד שהאירוע מאושר?", אמר השופט ורדי בפנייה לעירייה. "אני תוהה האם העירייה היא נותנת חסות לאירוע, ואם לאאז לא חל עליה בכלל עניין הדרת נשים שבגינה מבקשים לבטל את האירוע".

על טיעוני שדול תהנשים אמר השופט: "זו לא כפייה, זה ציבור שרוצה. בשדולה צריכים לשמור את הטענות על כפייה למקרים אחרים. זה לא המקרה פה". בתום הדברים קיבלה עיריית תל אביב את עמדת השופט לחזור מההחלטה למנוע את קיום האירוע.

מעיריית תל אביב נמסר כי "ראש העיר רון חולדאי הודיע כי יכבד את החלטת בית המשפט, אך ימשיך לעמוד על כך שלא יתקיימו עוד אירועים בהפרדה מגדרית בתל אביב-יפו. בכך העירייה מסמנת קו אדום בנוגע לאפליה והדרה מגדרית במרחב הציבורי. יש לציין כי במקרה הנוכחי העירייה הודיעה למארגנים על ההתנגדות להפרדה רק בשבוע שעבר כיוון שרק אז התקבלה חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בדבר סמכותה לעשות כן".