ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סאלם, פלאש 90

למרות התנגדות החרדים: נתניהו יביא את חוק הגיוס להצבעה

במהלך ישיבת ראשי הקואליציה, הודיעו שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות כי הם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית. ראש הממשלה ענה: "אני לא רוצה בחירות, אך לא פוחד מכך"
מיכאל שמש
24 ביוני 2018
16:08

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא מתכוון לקדם את חוק הגיוס, חרף התנגדות המפלגות החרדיות. נתניהו ציין בישיבה כי בשבוע הבא יסתיימו 21 הימים של תזכיר חוק הגיוס, ואז ניתן יהיה להביא את החוק לקריאה ראשונה בכנסת.

לאחר הקריאה הראשונה, תתקיים התדיינות בין כל מרכיבי הקואליציה. זאת, על מנת להגיע להסכמה רחבה לקראת הקריאה השנייה והשלישית. שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות הודיעו בישיבת ראשי הקואליציה כי הם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית. ראש הממשלה אמר מבחינתו כי "אני לא רוצה בחירות, אבל גם לא מפחד מהן".

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי מסר כי "הודעתי לראש הממשלה, כי על פי הוראת מועצת חכמי התורה, סיעת ש"ס מתנגדת לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית ותצביע נגדו במליאת הכנסת. כפי שהבהרנו עם קבלת תזכיר החוק, אנו רואים בלימוד התורה ערך עליון בעם ישראל ונעמוד בתוקף שכל לומד תורה יוכל לשקוד על תלמודו ללא הפרעה. לא ניתן יד לשום פגיעה בלומדי התורה או במעמדם של בני הישיבות".

בשבוע שעבר פורסם כי סיעות הקואליציה החלו בהקמת הוועדה המיוחדת להכנת חוק הגיוס, מבלי לחכות לעמדת הסיעות החרדיות בעניין. נציגי הסיעות סיכמו על המסגרת להרכב הוועדה, וקבעו כי יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, יעמוד בראשה ויפקח על קידום החוק באופן אישי. לכל סיעה בכנסת יינתן נציג אחד בוועדה, למעט הליכוד והמחנה הציוני שיקבלו שני נציגים. עוד נקבע צוות הייעוץ המשפטי שלה, המזכירות וכל שאר הנושאים הלוגיסטיים.

בישיבה הקודמת של ראשי הקואליציה, לפני שבוע, אמר נתניהו כי י יש להעביר את חוק הגיוס עוד במושב הנוכחי וכי "צריך לקבל החלטות, לייצר הסכמות ולהביא את הצעת החוק לאישור הממשלה בתוך שבועיים". הוא הזהיר מפני הקדמת הבחירות על רקע החוק.