צילום: עופר צידון, פלאש 90

דיווח בסוריה: ישראל תקפה סמוך לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק

כלי התקשורת הממלכתיים במדינה דיווחו הלילה על שני טילים שנפלו סמוך לנמל התעופה. בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח כי התקיפה כוונה למצבור נשק של חיזבאללה. נטען כי ירי הטילים בוצע זמן קצר לאחר שמטוס סורי פרק מטען שהועמס בטהראן
רועי קייס
26 ביוני 2018
06:22

כלי התקשורת הממלכתיים בסוריה דיווחו הלילה (שלישי) על תקיפה ישראלית באזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק. לפי הדיווחים, שני טילים ישראליים נפלו באותו אזור. לפני כן דווח על פיצוץ שנשמע באזור נמל התעופה.

לפי בלוג המודיעין הישראלי "אינטלי טיימס", ירי הטילים בוצע זמן קצר לאחר שמטוס מטען סורי פרק מטען שהועמס בטהראן. בכלי התקשורת הערביים מצטטים את סוכנות הידיעות הצרפתית שלפיה התקיפה כוונה למצבור נשק של חיזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק.

בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" צוטט גורם ביטחוני סורי, שהעריך שלא היה אבידות בנפש כתוצאה מהתקיפה והנזקים שנגרמו היו קלים בלבד. מקור בשטח אמר לסוכנות הידיעות הרוסית כי מערכות הנ"מ הסוריות הופעלו נגד הטילים, ששוגרו משטח ישראל, והצליחו ליירט שניים מהם באזור קוניטרה.

בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית נכתב כי ירי הטילים הישראליים הוא חלק מהתמיכה של ישראל בארגוני הטרור וניסיון להרים את המורל שלהם עקב האבידות הגדולות שספגו אל מול הצבא הסורי, שהשתלט בימים האחרונים על מאות קילומטרים רבועים בדרום סוריה ובאזורים נוספים.

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הטילים כוונו לעבר מצבורי אמל"ח של ארגון חיזבאללה באזור נמל התעופה, וכי התקיפה לא גרמה לפיצוצים עזים. ברשת סקיי בשפה הערבית, המזוהה עם מתנגדי משטר אסד, דיווחו מפי "מקורותיהם" שהעריכו כי התקיפה הישראלית נעשתה מהאוויר וכוונה נגד עמדות של המשטר הסורי ושל מיליציות פרו איראניות. אותם מקורות טענו כי נשמעו פיצוצים בפאתי הבירה דמשק כתוצאה מהתקיפה.

מוקדם יותר החודש נהרגו 40 לוחמי חיזבאללה בתקיפה אווירית סמוך לגבול סוריה-עיראק. גורם אמריקני בכיר אמר לרשת CNN האמריקנית כי התקיפה נעשתה על ידי ישראל ולא בוצעה בידי הקואליציה האמריקנית נגד "המדינה האסלאמית". רשת "אל-חורה" האמריקנית ציטטה אף היא גורם שטען כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי מאחורי התקיפה.

הגורם ששוחח עם CNN אמר כי "ישנם חברי מיליציה רבים המשויכים לאיראן ופועלים בגבול סוריה-עיראק". בדיווח הודגש כי איזור התקיפה נמצא במרחק "לא שגרתי" למטוסים ישראלים ועליהם היה לעבור מרחק ומכשולים בדרך ליעד.