חפש
Languages
המנהיג העליון על איראן עלי חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי: "על מערכת המשפט להתמודד עם מי שמערערים את הביטחון הכלכלי"

המנהיג העליון של איראן התייחס למחאות הגוברות בארצו בעקבות המצב הכלכלי: "צריכים להבטיח אווירה שמאפשרת לקיים עבודה וחיים". מפקד במשמרות המהפכה: "על האיראנים לעזור לממשלה להתגבר על הבעיות הכלכליות"
סוכנויות הידיעות
27 ביוני 2018
12:58

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, התייחס היום (רביעי) באופן נדיר למחאות ההולכות וגוברות במדינה בשל המצב הכלכלי. בהצהרה שפורסמו באתר האינטרנט הרשמי של חמינאי, אמר המנהיג האיראני כי "מערכת המשפט מוכרחה להתמודד עם אלה שמפרים את הביטחון הכלכלי. האווירה שמאפשרת עבודה, חיים ופרנסה חייבת להישמר".

היום צוטט יחיא ארחים ספאווי, מפקד בכיר בשורות משמרות המהפכה של איראן, גם כן בהתייחסות למחאה במדינה. "זוהי חובתם של כל האיראנים לעזור לממשלה להתגבר על הבעיות הכלכליות", אמר ספאווי לפי דיווח בסוכנות הידיעות המקומית פארס. הוא קרא "לנטרל את תוכניות האויב למלחמה כלכלית ותמרונים פסיכולוגיים".


ההפגנות באיראן מתקיימות ברחבי המדינה כבר כמה ימים. בתחילת השבוע נרשמו מחאות בטהראן, שכללו הפגנות ושביתות נרחבות של בעלי עסקים בעיר, זאת בעקבות ירידה דרמטית בערכו של הריאל האיראני מול הדולר.

הבוקר פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון בעמוד הטוויטר של באנגלית, בו הוא מביע תמיכה במחאת העם האיראני. "דמיינו מה היה קורה אם הממשלה באיראן, במקום להשקיע את הכסף בסוריה, בתימן ובמלחמות לא הכרחיות במזרח התיכון - הייתה משקיעה בפתרון בעיות אמיתיות באיראן", אמר נתניהו.

ראש הממשלה גם לא שכח להחמיא להופעה המכובדת של נבחרת איראן נגד פורטוגל ברוסיה 2108, במשחק שהסתיים בתיקו 1:1. "אני מקווה לראות יום אחד את נבחרת איראן משחקת נגד נבחרת ישראל בטהראן חופשית. ביום זה כולנו נצא מנצחים", אמר נתניהו בסיום דבריו.

מהלך דומה עשה שר הביטחון אביגדור ליברמן, כשעל רקע המחאות החליט לפנות לאזרחים האיראנים בדפי הפייסבוק והטוויטר שלו. "אזרחי איראן, לאן הולך הכסף שלכם?", שאל ליברמן בשפה הפרסית. 

"עד היום, למרות קשיים כלכליים מבית, ממשיך המשטר האיראני להשקיע מיליארדים בסוריה, בחיזבאללה, בגי'האד האסלאמי, בחות'ים בתימן ובמיליציות השיעיות בעיראק", המשיך שר הביטחון. "בשנת 2018 התחייבה איראן לשלם לכל הארגונים האלו 2.5 מיליארד דולר. עד היום השקיעה איראן בסוריה בלבד 14 מיליארד דולר".

על ההפגנות שמתקיימות בתקופה האחרונה בטהראן, כתב ליברמן: "אפילו בחודש האחרון, כשאתם נלחמים על הלחם שלכם ברחובות טהראן, קאסם סולימאני ניהל מספר פעולות, כולל מבצעים לוגיסטיים המיועדים לסוריה בעלות של 70 מיליון דולר. לידיעתכם בלבד".

משרד החוץ הישראלי פרסם השבוע ציוץ בפרסית בטוויטר, בו איחל הצלחה למפגינים האיראנים בטהראן ואף ייחל להפלת משטר האייתוללות. הציוץ הוסר כשלוש שעות מרגע פרסומו, לאחר שספג ביקורת מגורמים ישראלים וממומחים לענייני איראן.

הציוץ שפורסם בשם משרד החוץ לא התקבל בעין יפה בעיני גורמים המעורים בנושא האיראני ובקרב חלק מאנשי משרד החוץ, מכיוון שהדבר נחשב להתערבות ישירה במתרחש באיראן. רז צימט, מומחה לאיראן, צייץ לאחר הפרסום ‏של הציוץ כי "קריאות בוטות וחסרות כל תועלת להפלת המשטר רק יוצרות אנטגוניזם ונתפסות כהתערבות זרה ובלתי לגיטימית גם על ידי מבקרי המשטר בתוך איראן".