פלסטינים ליד מנהרת טרור בעזה שפוצצה
צילום: עבד ראחים חטיב

"הייתה תחושת הקלה שרואים את האור בקצה המנהרה"

רס"ן א', ראש מדור לוחמה תת קרקעית בחטיבה הטכנולוגית יבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, קיבל את פרס ביטחון ישראל על פיתוח המערכת לגילוי המנהרות. בריאיון לכאן רשת ב' הוא סיפר על המערכת פורצת הדרך: "המנהרות - לא בעיה שנגמרה"
בחצי היום
27 ביוני 2018
14:13

מפתחי המערכת לגילוי מנהרות זכו אמש (רביעי) בפרס לביטחון ישראל על הגילוי הטכנולוגי החדשני. בריאיון ראשון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', סיפר רב סרן א', ראש מדור לוחמה תת-קרקעית בחטיבה הטכנולוגית יבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, על תהליך פיתוח המערכת.

לדברי ישראל משקיעה בפיתוח התשתית המדעית וטכנולוגית לזיהוי מנהרות כבר שנים רבות. "בשנים האחרונות הפיתוח הגיע למצב שיש מספיק ידע טכנולוגי להפעלת המערכים המבצעיים ולגלות מנהרות בשטח. בעיית גילוי המנהרות שונה מהותית מחיפוש מחצבים. הפיתוח הגדול היה לקחת דברים שעובדים בעולם המחצבים ולהתאים אותם לבעיה אחרת לגמרי. מי שמצוי בפרטים של תהליכים כאלה מבין שזו עבודת נמלים שמתחילה כמעט בהתחלה".

רב סרן א' סיפר על גילוי המנהרה הראשונה זמן קצר לפני פסח 2016. לדבריו, החשיפה הגיעה אחרי כמה מקרים שהסתיימו במפח נפש קשה בעבורו. "זו לא הייתה הפעם הראשונה שחשבנו שהצלחנו, ולכן כשטלפן אלי הקצין שלי שהיה בשטח ואמר שהצלחנו, אמרתי: "מדהים, לא יכול להיות". ירדתי לשטח מיד. זו הייתה תחושת הקלה על זה שרואים את האור בקצה המנהרה. הצלחנו לעשות בפעם הראשונה משהו שעד אותו יום לא נעשה בעולם".

לדברי רב סרן א', מהרגע שהתחיל צה"ל להבין איך נראה אירוע של איתור מנהרה, אופן העבודה של צה"ל הולך ומשתפר. "לקחנו טכנולוגיה חדשה והצלחנו לבנות משהו שעובד טוב בתוך הארגון הגדול. לקחנו לבנת יסוד טכנולוגי והצלחנו ליצור שיתוף פעולה מוצלח בין הרבה גורמים בתוך הצבא, שצריכים ללמוד איך לעבוד יחד במבצע לאיתור מנהרה".

על השאלה מה הלאה? עונה רב סרן א': "הדבר הכי מדאיג הוא כשאתה מרגיש על הגל זה לקבל תחושה שאתה טוב וממש מצליח. יש לנו כמה הצלחות מבצעיות ועכשיו צריך לחזור לעבודה ביתר שאת, כי בעוד שאנחנו מתרגשים מעצמנו הצד השני קרא את הידיעות בעיתונים וזה לא גרם לו להפסיק. הצניעות היא מקור הכוח שלנו בתהליך הזה. זו לא בעיה שנפתרה ונגמרה".