ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו צפוי להיחקר שוב בשבוע הבא

שבועיים לאחר חקריתו הקודמת, המשטרה וראש הממשלה סיכמו לקיים חקירה נוספת בסוף השבוע הבא. היא תבוצע ע"י חוקרי היחידה הארצית לאכיפה כלכלית, החוקרים את תיק בזק
רועי ינובסקי
27 ביוני 2018
20:56

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכם עם המשטרה על קיום חקירה נוספת בסוף השבוע הבא. החקירה תתבצע על ידי חוקרי היחידה הארצית לאכיפה כלכלית, החוקרים את "תיק בזק".

שאר החשודים טרם זומנו לחקירה נוספת, אך ייתכן שכמו בחקירות הקודמות, רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, ובעל השליטה בבזק לשעבר שאול אלוביץ', לצד חשודים אחרים, ייחקרו במקביל. לראש הממשלה צפויות שלוש חקירות נוספות. ההערכה היא שהוא יידרש לחקירה נוספת אחת ב"תיק בזק", בתיק 4000 ובנוסף, בעקבות מידע חדש שעלה לאחרונה והשלמות חקירה שמבוצעות, תידרש חקירה נוספת גם בתיק 2000.


לפני כשבועיים נחקר נתניהו במעונו שברחוב בלפור ירושלים במשך כחמש שעות, לאחר שלושה חודשי הפוגה בחקירותיו. באופן מפתיע, נתניהו מסר עדות פתוחה דווקא בפרשת הצוללות. חוקרי היחידה הארצית לאכיפת כלכלית בלהב 433 הגיעו בשעות הבוקר למעון, כשבמקביל הפגינו במקום כ-15 בני אדם נגד השחיתות. הם הניפו שלטים שעליהם נכתב, בין השאר: "נתניהו = פוטין", ו"מטאטאים את המושחתים".

מטעמו של נתניהו נמסר לאחר החקירה כי "ראש הממשלה מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פרט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים".


הבוקר התייחס היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחקירות נתניהו. בישיבת שימוע בוועדת החוקה של הכנסת דחה מנדלבליט את הביקורת הציבורית על התנהלות החקירות ואמר: "אי אפשר לטעון שהחקירה נמשכת זמן רב מידי ומצד שני לטעון שצריך לחקור כל בדל רכילות. כל מקרה שבו לתחושתנו היה מדובר ברכילות, ויש כאלו לא מעט, או אין לו תכלית פלילית, עצרנו את זה וקטענו אותם כדי לא לבזבז זמן ומשאבים מיותרים. מהירות היא חשובה אבל טובת החקירה חשובה יותר. זה לא עולם של ציוצים".

עוד אמר היועץ המשפטי לממשלה כי "טועה מי שחושב שהראיות שפורסמו הן חזות הכול. מה שפורסם, כמו הקלטות מוזס-נתניהו, היו הראיות שרק פתחו את החקירה ולא סיימו אותה. היקף חקירות תיקי 1000 ו-2000 הוא גדול מאוד והם תיקים מורכבים גם בהיבט העובדתי וגם בהיבט המשפטי. עיקרון העל שמנחה אותנו הוא גילוי האמת".

על סוגיית גיוס עדי המדינה בחקירות השונות אמר מנדלבליט: "הניסיון לעשות דה לגיטימציה לעדי מדינה הוא חלק מניסיון לעשות דה לגיטימציה למערכת אכיפת החוק. אני דוחה את הטענות שהמערכת התגייסה כדי לרדוף מישהו. הרצון להגיע לבירור האמת כולל גם גיוס עדי מדינה".