הנסיך ויליאם בכותל המערבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביי נסיך: ויליאם עזב את ישראל וחזר לבריטניה

הדוכס מקיימברידג' בילה את השעות האחרונות לביקורו ההיסטורי בישראל בסיור בהר הזיתים ובכנסיית מריה מגדלנה. משם המשיך לרחבת הכותל, כשהוא מלווה ברב הכותל ומנכ"ל מורשת הכותל המערבי. אחרי השעה 13:00 עלה על מטוס בנמל התעופה בן גוריון ונפרד לשלום
יערה שפירא ודקלה אהרן-שפרן
28 ביוני 2018
11:38
עודכן ב 13:33

הנסיך ויליאם עזב בצהריים (חמישי) את הארץ והמריא על מטוס חזרה לבריטניה, ובכך הסתיים ביקורו ההיסטורי בישראל. ביום השלישי והאחרון לביקורו, סייר הנסיך בהר הזיתים ולאחר מכן בכנסיית מריה מגדלנה ובמסגד אל-אקצא.


בהמשך ביקר הדוכס מקיימברידג' בכותל המערבי, כשהוא מלווה ברב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ ומנכ"ל מורשת הכותל המערבי, מרדכי סולי אליאב. רחבת הכותל המתה אדם בעת ביקור הנסיך, ולצד קולות העיתונאים הרבים, ניתן היה לשמוע את המתפללים והחוגגים באירועי בר המצווה במקום. בהמשך הגיע הנסיך לכנסיית הקבר. 


אתמול המשיך הנסיך את ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית ונפגש עם אבו מאזן ברמאללה. ויליאם הביע תקווה ששיתוף הפעולה בין בריטניה לרשות בתחומי החינוך יימשך, כדי שיושג שלום. מנגד אמר יו"ר הרשות כי הצד הפלסטיני רציני בכוונתו להגיע לשלום.

"אנחנו רוצים להגיע לשלום באמצעות משא ומתן. העמדה הזאת שלנו לא השתנתה זה זמן רב", אמר אבו מאזן לנסיך הבריטי. "הצד הפלסטיני רציני בכוונתו להגיע לשלום, כדי ששתי המדינות יחושו ביטחון ויציבות". הוא בירך על הביקור של ויליאם והוסיף שהדבק מחזק את יחסי החברות בין העמים.

הדוכס מקיימברידג' אמר בפגישה במוקטעה כי הוא "שמח על ביקורו הראשון בפלסטין, ומתכוון להיפגש עם פלסטינים ולצפות במספר פעילויות תרבותיות". הוא הודה לאבו מאזן על קבלת הפנים החמה ואמר: "אני שמח שהמדינה שלי פועלת אתכם בתחומי החינוך. אני מקווה ששיתוף הפעולה יימשך  כדי יושג שלום באזור".

מוקדם יותר סייר הנסיך בשדרות רוטשילד בתל אביב ונפגש עם זוכת האירוויזיון נטע ברזילי, וקיבל ממנה מתנה. הוא שוחח עם עוברים ושבים וקיבל הסבר על השדרה ממדריך תיירים. משם המשיך ל"בית העיר" שם נפגש עם פעילים חברתיים מגופים שונים. הוא שוחח איתם על חדשות ויזמות ואמר: "לקדם יוזמות זה להאמין במה שאני עושה ולגרום לאחרים להאמין״.


שלשום נאם הנסיך בבית השגריר הבריטי בישראל והביע תקווה לשלום. ויליאם אמר כי "מעולם לא היה יותר צורך בתקווה ופיוס". הוא הוסיף שלעולם לא ישכח מה נעשה נגד העם היהודי בשואה. לדבריו, "הקשר בין שתי המדינות שלנו מעולם לא היה הדוק יותר. אנחנו אתכם במאמצים להשיג שלום".

הדוכס מקיימברידג' הוסיף פן חצי רשמי לביקור והגיע באותו יום לחוף הים של תל אביב. הוא התקבל בקריאות "ווילי ווילי" וצפה במשחק כדורעף חופים. לפני כן הגיע למגרש כדורגל ביפו שם צפה במשחק כדורגל בהשתתפות ילדים יהודים וערבים. 

בבוקר יום שלישי, לאחר שסייר ביד ושם, הגיע ויליאם לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בירושלים, בה נכחה גם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. לאחר מכן נפגש הנסיך הבריטי עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בבית הנשיא בירושלים. במהלך הפגישה, העביר הנשיא מסר לויליאם לקראת ביקורו ברשות הפלסטינית וביקש ממנו: "מסור לאבו מאזן בפגישתכם שאנחנו צריכים לבנות אמון בינינו".

הנסיך ויליאם אמר בפגישה: "זה ביקור ראשון שלי בארץ, ואני רוצה להגיע לכמה שיותר ישראלים ולהבין התרבות. היה לי ביקור מרגש ביד ושם שבו למדתי הרבה. אני רוצה להבין על האזור, ואני מקווה ששלום יושג. רוצה להבין את הבעיות".


ויליאם נחת ביום שני בנמל התעופה בן גוריון בשעות הערב, בתום ביקור בירדן. שר התיירות יריב לוין קיבל את פניו של הנסיך עם נחיתתו, בירך אותו ואמר לו כי הגיע בזמן מצוין לארץ הקודש, ושהביקור בוודאי יביא לנבחרת אנגליה הצלחה.

הנסיך הודה לשר לוין על קבלת הפנים והתעניין האם הכדורגל בישראל הוא ענף פופולארי. השר לוין ענה בחיוב וביקש בבדיחות כי הארי קיין יצטרף לנבחרת. לאחר הנחיתה צייץ ארמון קנסינגטון, הגוף המלכותי המשותף ליורש העצר ואחיו, הנסיך הארי, בעברית על הגעתו של הנסיך וויליאם לישראל.