אסתר חיות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ לא צפוי לפסול את חוק ההמלצות: "מה שהיה לפני החקיקה יהיה גם אחריה"

בדיון בעתירות נגד החוק הבהיר נציג המדינה כי בתיקים שבהם היועמ"ש יבקש זאת - המשטרה תעביר את המלצותיה בנוגע להגשת כתב אישום. זאת בהתאם לחוק המתוקן שעבר בכנסת
אמוץ שפירא
28 ביוני 2018
16:00

שופטי בג"ץ לא צפויים לפסול את חוק ההמלצות, כך עולה מהדיון שקיימו היום (חמישי) השופטים בעתירות נגד החוק הנוגע להמלצות המשטרה על הגשת כתב אישום בתום חקירה. במהלך הדיון ציין נציג המדינה כי למשטרה יהיה מותר להעביר לפרקליטות סיכום עובדתי לחקירות, ובתיקים שיש בהם פרקליט מלווה, והיועץ המשפטי לממשלה יבקש זאת - תוכל המשטרה למסור גם עמדה בשאלה אם מכלול הראיות מבסס אשמה, זאת בהתאם לחוק המתוקן שעבר בכנסת.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה בדיון כי "מה שהיה לפני חקיקת החוק, הוא שיהיה גם לאחר חקיקתו". זאת משום שגם לפני החוק וגם לאחריו יכול היועץ המשפטי לממשלה לפרסם את עמדת המשטרה עוד בטרם הוא מקבל את החלטתו.

אתמול הביע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את התנגדותו לחוק ההמלצות. בדיון בוועדת החוקה של הכנסת אמר מנדלבליט: "אני מודאג מהחוקים שמבקשים להגביל את עבודת המשטרה, כמו החוק הצרפתי, חוק ההמלצות וחוקים נוספים.

"הם יכולים להביא להחלשת הגופים שנאבקים בשחיתות. זכויות חשודים ונאשמים יקרות וראויות להגנה, חובה להקפיד עליהן, אבל הדבר הזה צריך להתבצע בשיח עם מערכת אכיפת החוק". על אף התנגדותו לחוק, הגן מנדלבליט על החוק בבג"ץ לאחר שהכנסת העבירה חוק מתוקן.