גינויים באירופה ובאו"ם לפינוי חאן אל-אחמר: "נוגד את החוק הבינלאומי"

שליח האו"ם למזרח התיכון קרא לישראל להפסיק את ההכנות להריסת המאחז הבדואי, שלדבריו "חותרות תחת פתרון שתי המדינות". גם צרפת, בריטניה ואירלנד הביעו דאגה לקראת הפינוי
כרמל דנגור וגדעון קוץ
05 ביולי 2018
07:34

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, גינה אמש (רביעי) את ההכנות לפינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי חאן אל אחמר: "על ישראל להפסיק את הפעולות האלו, ואת התוכניות להעביר את הקהילות הבדואיות בשטחי הגדה. פעולות כאלו נוגדות את החוק הבינלאומי וחותרות תחת פתרון שתי המדינות". גם בריטניה, צרפת ואירלנד גינו אתמול את הכוונה לפנות את הכפר.


בתוך כך, צרפת גינתה את הריסתם של מבנים רבים על ידי צה"ל בכפר הפלסטיני אבו נוואר, ממזרח לירושלים. בנוסף, הביעה צרפת דאגה רבה לגבי מצב הכפר חאן אל אחמר, נגדו הוצאו צווי הריסה. דובר משרד החוץ הצרפתי הודיע כי שני הכפרים נמצאים באזורים חיוניים לרצף הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית העתידית, וכי ההחלטות מערערות את פתרון שתי המדינות. "הריסות התשתיות מנוגדות לחוק הבינלאומי", אמר משרד החוץ הצרפתי, "צרפת קוראת לישראל שלא ליישם את צווי ההריסה שהוצאו נגד היישובים הבדואיים בגדה, ולהימנע מכל צעד שנועד להרחיב או להנציח את ההתנחלויות בשטחים הכבושים".


שלושה שוטרים נפצעו קל אתמול בעימותים אלימים בכפר חאן אל אחמר, על רקע ההכנות לפינוי. אחד השוטרים פונה לקבלת טיפול רפואי. 11 בני אדם נעצרו, מתוכם מנהל אגף השטח של ארגון "בצלם". לפי הסהר האדום, 35 בני אדם נפצעו במהומות. 

בניגוד למועד שהמדינה נתנה לבג"ץ, 28 המשפחות בכפר שהיו אמורות להתפנות בחודש שעבר - לא פונו. ביום שלישי חולקו צווים המפקיעים חלק משטח הכפר לצורכי הצבא, אך במערכת הביטחון הבהירו כי הפינוי לא יהיה מיידי. 

תושבי הכפר הודיעו שלא יתפנו בדרכי שלום. גורם במערכת הביטחון שמצוי במגעים אמר כי התושבים "שבויים בידי הרשות הפלסטינית ואוימו על ידה". לדבריו, "לולא מעורבות הרשות - כבר מזמן היינו מגיעים להסכמות".