הקצין הנאצי שהציל יהודים באושוויץ - חסיד אומות עולם

כשנה לאחר שסיפורו הובא בכאן חדשות, ביד ושם הודיעו כי הלמוט קליניקה, שפיקד על בניית מחנה ההשמדה אך במקביל הציל את חייהם של מאות יהודים מהעיירה כשאנוב, יוכר כחסיד אומות עולם
אנטוניה ימין
08 ביולי 2018
08:37

הלמוט קליניקה היה קצין נאצי שפיקד על בניית מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בזמן השואה, אלא שבמקביל קליניקה גם דאג להציל את חייהם של מאות יהודים מהעיירה כשאנוב שעבדו תחתיו. כשנה לאחר שסיפורו של הקצין הנאצי ושל כמה מהיהודים אותם הציל הובא בכאן חדשות, "יד ושם" הודיעו בשבוע שעבר לבתו של קליניקה כי הם מכירים בו כחסיד אומות עולם.

צפו בכתבה מחדשות הערב:

לפי העדויות, קליניקה לא נתן לאף אחד לגעת בעובדיו היהודים. הוא הזהיר אותם מפני אקציות, הוריד אותם מטרנספורטים למחנות ההשמדה, החביא אותם במרתף ביתו, ואת רבים מהם אף הבריח מעבר לגבול.

כאשר אנשי הגסטאפו שמו לב כי יותר מדי עובדים של קליניקה נעלמים הקצין נענש, וב-1943 נשלח לחזית הצפונית במלחמה. לאחר מותו בסוף שנות ה-70, בתו של קליניקה - יוטה שפצ'ק, גילתה על פועלו של אביה בזמן המלחמה למען היהודים. במסגרת הכתבה בכאן חדשות על קליניקה, פגשה בתו יוטה לראשונה כמה מהיהודים שחייהם ניצלו בזכות אביה.

בהודעת יד ושם לבת של קליניקה נכתב: "אנו שמחים להודיע כי הוחלט להעניק להלמוט קליניקה תואר חסיד אומות עולם על העזרה שהעניק ליהודים בזמן השואה, תוך סיכון חייו. אות ותעודת כבוד יישלחו לשגרירות ישראל בברלין, ויימסרו למשפחתו בטקס מיוחד". בהמשך יוטבע שמו של קליניקה על הקיר בגן חסידי אומות העולם במוזיאון יד ושם.