החילוץ מנחל צפית
צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

האסון בנחל צפית: התגלו כשלים נוספים של המנהל

אחת מבוגרות המכינה סיפרה למשפחה של אחד מהרוגי האסון כי בטיול באזור מצדה, חולצו החניכים באמצעות יחידה 669 של חיל האוויר ומנהל המכינה, יובל כאהן, "הפך את זה לבדיחה". במקרה אחר, הורה המנהל לחניכים לעבוד בשטח פתוח בדרום תחת איומי רקטות. ההורים השכולים קראו לנתניהו: הקם ועדת חקירה
אסף פוזיילוב ולירן כוג'הינוף
09 ביולי 2018
12:15

חודשיים וחצי עברו מאז התרחש האסון בנחל צפית וכעת התברר להורי הבוגרים בכינוס שקיימו, על כשלים בטיחותיים נוספים לכאורה שקרו בטיולים של המכינה הקדם צבאית בני ציון בשנים האחרונות - כך פורסם הבוקר (שני) לראשונה בתכנית "סדר יום". הבוקר קראו במסיבת עיתונאים ההורים השכולים לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת חקירה לבדיקת הגורמים לאסון: "איפה המדינה? איפה משרד החינוך? איפה משרד הביטחון?".

אחת מבוגרות המכינה סיפרה למשפחה של אחד מהרוגי האסון כי בטיול באזור מצדה, חולצו החניכים באמצעות יחידה 669 של חיל האוויר ומנהל המכינה, יובל כאהן, "הפך את זה לבדיחה". במקרה אחר, הורה המנהל לחניכים לעבוד בחקלאות בשטח פתוח בדרום תחת איומי רקטות, כשהמקום המוגן היחיד הוא שקי חול שהורה להם למלא.

עוד נודע כי מה שהוביל לפיטורי הוועד המנהל של המכינה, מספר שבועות לאחר האסון, היה לחץ של אחד התורמים המרכזיים למכינה. התורם נכח בשיחה של קרובת משפחה של אחת מהרוגות האסון, שהגיעה למכינה והתפרצה על הוועד המנהל. לאחר ששמע זאת, הודיע שלדעתו אין סיבה שהמקום ימשיך לפעול.

עוד פורסם כי לחץ כבד הופעל על הורי הניצולים על מנת שלא יביאו לסגירת המכינה. בין היתר נשלחה הודעת וואטסאפ להורים, ובה מכתב ארוך מאחת החניכות, בת 17.5, שהייתה אמורה להתחיל את המכינה וניצלה באסון השיטפון. נמסר כי נימוקיה, המסבירים מדוע ההורים עושים עוול לילדי המכינה ולדורות הבאים, היו לא רלוונטיים ולא ענייניים. ההורים השכולים הביעו זעם גדול על עצם הפנייה לטלפונים האישיים שלהם.

במסיבת עיתונאים הבוקר אמרו ההורים כי הם דורשים להיפגש עם ראש הממשלה כדי לדון בדרישותיהם. לדבריהם, הדבר היחיד שקיבלו ממנו הוא מכתב ובו הביע צער על מותם של ילדיהם. ההורים דרשו מכל האחראים ובהם מראשי המכינה לעשות חשבון נפש וקראו להתנהלות ההנהלה במכינות -- יהירה ושחצנית.

שרון סדן, אמה של יעל שנהרגה באסון, הסבירה כי מהות המאבק היא להביא לידיעה את "ההתנהלות המחרידה של הגופים שכביכול אחראים", אבל אין להם מוטיבציה לשנות את נושא המכינות. "יש כאן אטימות וזלזול בחיי אדם. הילדים שלנו הופקרו תחת התנהלות פושעת", אמרה סדן.

האזינו לריאיון המלא עם שרון סדן:

לאחר האסון, הצטיידו חברי הוועד המנהל בעורכי דין ולא הסכימו להביע התנצלות או לקחת אחריות. ההורים השכולים הפעילו לחץ כבד ולבסוף, אחרי שבועות ארוכים ושיחות מרובות, הסכימה מקימת המכינה, יפה שי חדד לכתוב מכתב. אחד המדריכים הוותיקים נבחר להיות השליח של המכתב ומסר אותו למשפחות. המכתב עורר זעם בקרב המשפחות שכן לא הייתה גם בו לקיחת אחריות או התייחסות למחדל. לאחר הפצת מכתב, התפטרו שני מדריכים מובילים מהמכינה. תגובתו של כאהן טרם נמסרה. 

הורי ההרוגים חוששים כי הפרקליטות תגיע להסדר טיעון עם יובל כאהן ועם המדריך אביב ברדיצ'ב ורוצים ששניהם יועמדו לדין על הריגה. כאהן וברדיצ'ב התעמתו במהלך החקירה והטילו את האחריות על האירוע האחד על השני. במהלך העימות ביניהם טען המדריך, אביב ברדיצ׳ב, כי עדכן בזמן אמת לאורך כל הטיול על ההתקדמות וההחלטות שקיבל. מנגד, טען כהאן כי לא היה לו כל חלק בקבלת ההחלטות בזמן אמת, לאחר שהטיול יצא לפועל המשטרה סיימה את החקירה לפני כמה שבועות והמליצה להעמיד לדין את כאהן באשמת גרימת מוות ברשלנות ואת ברדיצ'ב באשמת הריגה.

כשבוע לאחר האסון, הודיע כאהן על התפטרותו. "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש", אמר כאהן.

תשע נערות ונער נספו בשיטפון שפקד את נחל צפית שבערבה. חניכי המכינה ערכו את טיול הגיבוש המסורתי שלהם בנחל. הם הלכו רגלית בתוך תוואי הנחל, כשהגיע גל גדול ועוצמתי. המטיילים שאותרו הספיקו לעלות למקום גבוה, השאר נסחפו בנחשול שהגיע אליהם.