צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דיון סוער בחוק הלאום: ח"כ לבני קראה "ממשלה גזענית" והוצאה מהוועדה

החל הדיון בוועדה המיוחדת בכנסת לאישור החוק לקריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה צעקו והפריעו ליו"ר הוועדה לקיים את הדיון. ח"כ דודי אמסלם: הצעקות וההתנהלות כאן של האופוזיציה הם בריונות בלתי נסבלת
זאב קם
10 ביולי 2018
10:50

הוועדה המיוחדת בכנסת העוסקת בחוק הלאום דנה הבוקר (שלישי) בנוסח החוק לקראת אישורו לקריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה לא איפשרו ליו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה, לנהל את הדיון וח"כ ציפי לבני הוצאה מהמקום לאחר שצעקה "ממשלה גזענית". 

חברי הכנסת מסיעת המחנה הציוני הקריאו במחאה קטעים ממגילת העצמאות במהלך הדיון. ח"כ דודי אמסלם הגיב: "הצעקות וההתנהלות כאן של האופוזיציה הם בריונות בלתי נסבלת".

צפו בשידור החי מהדיון בכנסת:

יו"ר הוועדה התייחס להמלצתו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שקרא לוועדה לא לאשר את החוק ואמר: "אנחנו מכבדים את הנשיא ויועמ"ש הכנסת, אבל אני רוצה לומר מילה על צביעות. כשאני קורא את מכתבו אני לא יודע אם להאזין לנשיא ריבלין או לפוליטיקאי ריבלין, אם יש בכלל הבדל בין שניים. כותרת גדולה יצאה על ביטול מכרזים בכפר ורדים. בדקתי את תוצאת הבחירות –15% הצביעו למרצ, 15% ליש עתיד וכמעט מחצית הצביעו למחנה הציוני. כפר ורדים זה אתם ולא הימין. גם לי לא הכול נוח אבל השאלה האם הציונות עברה מהעולם? הציונות היא התשובה לגזענות".


המשנה ליועמ"ש רז נזרי ביטל את טענות האופוזיציה על כך שהמילה "שיוויון" אינה מופיעה בחוק. לדבריו, אם הדבר היה תלוי בו הוא היה מוסיף את המילה, אך ההחלטה שלא להכניסה היא החלטה פוליטית שנמצאת במרחב הלגיטימי. כך גם בנוגע להחלטה להגדיר את השפה העברית כשפה הרשמית ולא להעניק מעמד לשפה הערבית.

מצד שני, הוא תקף את הסעיף המאפשר הקמת יישובים על בסיס של דת או לאום. הוא אמר בוועדה כי "אתם מכתימים לשווא את חוק היסוד הזה בגלל הסעיף הזה. אתם לא משיגים באמצעותו דבר מבחינת הערך היהודי אבל כן גורמים נזק לערך הדמוקרטי. לסעיף הזה יכולות להיות גם השלכות בינלאומיות".

מוקדם יותר שלח נשיא המדינה מכתב לראש הממשלה, ליו"ר הכנסת ולוועדה הדנה בחוק הלאום ויצא נחרצות נגד החוק. לדברי ריבלין הסעיף בחוק הלאום לפיה תתאפשר התיישבות קהילתית נפרדת, עלול "לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל".

בתוך כך יועמ"ש הכנסת, איל ינון, המליץ לוועדה המשותפת לחוק הלאום לא לאשר את החוק בנוסח המוצע. בחוות הדעת שהעביר כתב כי "אני סבור שהנוסח המוצע חורג בצורה משמעותית מן האיזונים העדינים הנדרשים בהקשר זה. הוא עלול להכתים את חוק היסוד החשוב ולהביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקת יסוד של הכנסת".  

לפני כחודשיים עבר חוק הלאום, של ח"כ הכנסת אבי דיכטר (ליכוד), בכנסת בקריאה ראשונה. 64 חברי כנסת תמכו בחוק, ו-50 חברי כנסת התנגדו, זאת לאחר מחלוקת פנים קואליציונית בין מפלגת כולנו לליכוד על נוסח החוק.

לפי הצעת החוק, מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, כמו גם זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו, יעוגנו בחוק יסוד. כמו כן, ההצעה מבקשת לעגן בחוק את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית של המדינה, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. כמו כן, הצעת החוק מעגנת את הקשר עם יהודי התפוצות ואת הזכות לשימור מורשת לכל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום. הצעת החוק מקבעת את לוח השנה העברי כלוח הרשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון בחוק יסוד.