"הפולנים רוצים זהות לאומית נקייה": הריאיון המלא עם ההיסטוריונית הראשית של יד ושם

פרופ' דינה פורת מגיבה בריאיון בלעדי על ההצהרה המשותפת לישראל ופולין על חוק השואה. לדבריה, היא ייעצה לצוות שהקים רה"מ על בסיס פרטי, סיפרה שהגישה את התפטרותה וקראה לפרופ' באוור לחזור בו מהמונח "בגידה"
יואב קרקובסקי
10 ביולי 2018
12:55

פרופסור דינה פורת ההיסטוריונית הראשית של יד ושם, שליוותה את ניסוח ההצהרה המשותפת לישראל ולפולין, הסבירה בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי ייעצה לצוות על בסיס פרטי ולא מטעם יד ושם. היא הוסיפה שביקשה להתפטר מתפקידה אך הדבר לא התקבל. פורת טענה כי "יתכן מאוד שבעצם ראש הממשלה הקל על הפולנים". בתשובה לשאלה האם צריך לשנות את ההצהרה אמרה כי "אם אפשר - בהחלט, אך לא לבטל אותה". 

צפו בריאיון המלא: 

"לא הוזמנתי למסיבת העיתונאים ולא קיבלתי שום שכר. לא שוחחתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל התהליך", פירטה פורת על הצוות שהקים ראש הממשלה ונוסח ההצהרה המשותפת. "איש לא התחייב בפני שכל משפט אתקן יתקבל או שאני אחראית על הטקסט. איני חתומה על הטקסט, היערותיי בחלקם התקבלו – לא כולן. הצלחתי למזער כמה מן הנזקים. יש מה לתקן ולהוסיף ללא ספק אבל לא באווירה שנוצרה".

פורת הסבירה כי הפולנים ביקשו להוריד את הסנקציות הפליליות והוסיפה: "הם התלוננו על זה שיש בארץ יש רגשות קשים כלפיהם, ואילו הגרמנים קנו את מחילתכם בכסף השילומים. 'יש אנטי פולניות אצלכם – יש אנטישמיות אצלנו בואו ביחד ננסה לתקן' הם אמרו.

"הפולנים בהחלט לא רוצים שהפשעים שלהם יהיו במרכז התודעה או במרכז הזהות שלהם. ההצהרה הזו בהחלט מוסיפה להם לתדמית. האם היה מוטב ללא ההצהרה – יתכן. אבל גם יתכן מאוד שבעצם המו"מ שנתן ראש הממשלה לפולנים הוא בהחלט הקל עליהם".

פורת סיפרה כי ביקשה להתפטר מתפקידה, אך הדבר לא התקבל. לדבריה, "שוחחתי עם יו"ר יד ושם אבנר שלו מספר פעמים, שיחה חברית ועניינית. העלתי מולו פעמיים את עניין ההתפטרות והוא התנגד מכל וכול ואמר שלא עשיתי משהו קיצוני שמצדיק את ההתפטרות".

היא הגיבה להצהרתו של חוקר השואה פרופסור יהודה באוואר, שקרא להצהרה "בגידה" ואמרה: "אני קוראת לפרופ' באוואר לשנות את המונח בגידה בקול חזק וגדול. זה מונח כל כך טעון וקיצוני חס וחלילה שלא יגרור לאלימות כתוצאה מזה כלפי אחד המעורבים. מי בוגד, אהרן צ'חונובר, שהיה ידיד נפש של אלי ויזל, הוא בוגד בזכר השואה והנספים משרד החוץ? היחס אליי ולנושא היה ביראת כבוד. איפה פה הבגידה".