כלי השיט שיצא מעזה ונעצר על ידי חיל הים

חיל הים עצר כלי שיט פלסטיני שהפר את הסגר הימי על עזה

ברקע סגירת מעבר כרם שלום להעברת סחורות מסוימות, ניסתה סירה פלסטינית ועליה שמונה אנשים לבטל את הסגר. צה"ל: הסגר הימי - סגר ביטחוני הכרחי וחוקי. חמאס מנצל פצועים ונכים ומשלם לתושבי עזה על מנת שישתתפו בפעילות מסוג זה".
איציק זוארץ ורועי שרון
10 ביולי 2018
18:58

כוחות מחיל הים של צה״ל עצרו היום (שלישי) כלי שיט פלסטיני, עליו כשמונה מפליגים, שלפי הצבא הפר את הסגר הימי על רצועת עזה. עצירת הכלי בוצעה ללא אירועים חריגים, ולאחר בידוקו וסריקתו, הוא נגרר לבסיס זרוע-הים באשדוד. בצה"ל העמידו כוחות רפואה לטיפול בחולים ובנכים שהיו על הסיפון.

בוועד הפעולה של תהלוכות השיבה ברצועת עזה גינו את פעולת צה"ל לעצירת הספינה ואמרו כי מטרת המשט היתה להעלות את תשומת הלב לסבלם של תושבי עזה הנאנקים תחת המצור המוטל עליהם בעשור האחרון. לפני יותר מחודש, הפליג מחופי עזה משט דומה, גם אז הובל לנמל אשדוד ומשתתפיו נעצרו.

מצה"ל נמסר כי "מדובר בפעם השנייה בחודשיים האחרונים שארגון הטרור חמאס יוזם ניסיון לפרובוקציה הימית, מנצל פצועים ונכים ומשלם לתושבי עזה על מנת שישתתפו בפעילות מסוג זה. הסגר הימי הוא סגר ביטחוני הכרחי וחוקי שהוכר שוב ושוב על-ידי העולם והאו"ם, לשמירה על ביטחון מדינת ישראל וגבולותיה הימיים, בהיותו מגן מפני טרור והברחת אמצעי לחימה. צה"ל, באמצעות זרוע הים ימשיך לאכוף אותו ולהגן על אזרחי מדינת ישראל".

מוקדם יותר היום יצאו מחופי רצועת עזה משט הכולל סירות, יאכטות וכלי שיט מאולתרים, תחת הכותרת "שבירת המצור מעל רצועת עזה". אחד מכלי השיט, "ספינת החירות 2", הוביל את המשט כשעל סיפון הסירה שמונה פעילים בהם גם פצועים מתהלוכות השיבה וסטודנטים. משתתפי המשט ביקשו "לשבור את המצור", להתקדם בלב ים ולהגיע לאחת ממדינות הים התיכון, כאשר קפריסין היוותה יעד.

אתמול הודיעו בישראל כי המרחב המותר לדיג חזר לרמתו הקודמת וצומצם לשישה מייל, זאת לאחר שהסתיימה עונת הדיג שהייתה נהוגה בשלושת החודשים האחרונים, במהלכם הורחבה הרצועה המותרת לדיג לתשעה מייל.

המשט מעזה נערך ברקע הודעת ישראל על סגירת מעבר כרם שלום לסחורות מסוימות. הבוקר אמר מקור בחמאס לכאן חדשות כי סגירת המעבר לא תעצור את העפיפונים ואת בלוני התבערה המשוגרים לעוטף עזה, וכי לא תהיה לכך השפעה על הארגון. "זה לא מה שישבור את סינוואר", אמר המקור. "אנחנו רגילים למצור כבר 12 שנים".

לפי המקור הפלסטיני, ההערכה בחמאס היא שישראל ממילא לא תוכל להמשיך לנקוט את הצעד לאורך זמן. "אנחנו מאמינים שבמוקדם או במאוחר ישראל תחזור להפעיל את כרם שלום כרגיל – גם כי היא לא תאפשר משבר הומניטרי בעזה, וגם בגלל הלחץ הבין-לאומי שיופעל עליה", הוא הסביר.