צילום: עבד רחים קטיב, פלאש 90

"לפגוע בחקלאים הישראלים": חמאס עוצר את ייבוא הפירות מישראל לעזה

מדי יום נכנסות בממוצע לעזה מישראל 40-30 משאיות עם פירות. לצד המגבלות על מעבר סחורות בכרם שלום, היום נכנסו לרצועה 200-150 משאיות עם סיוע הומניטרי
גל ברגר
10 ביולי 2018
20:59

חמאס הודיע היום (שלישי) לסוחרים בעזה כי החל ממחר יעצור הכנסת פירות מישראל לרצועה. זאת, בתגובה של ארגון הטרור לסגירת מעבר כרם שלום לסחורות שאינן הומניטריות, ובניסיון להסב נזק כלכלי לחקלאים ישראלים המשווקים פירות לעזה. מדי יום נכנסות בממוצע לעזה 40-30 משאיות עם פירות.

היום אסרה ישראל על הכנסת חומרי בנייה לרצועה, ובהם מלט, ברזל ועץ, לרבות חומרים המיועדים לבנייה של האו"ם בעזה. לצד המגבלות שהשיתה ישראל, הסיוע ההומניטרי לעזה נמשך. דרך מעבר כרם שלום נכנסו היום בין 200-150 משאיות עם סיוע הומניטרי: מזון, דלקים, ציוד רפואי, קמח, קש לבהמות, פירות וירקות. נוסף על חומרי הבנייה נאסרו לכניסה סחורות שונות: מוצרי חשמל, שיש, קרמיקה, בגדים ונעליים.


מוקדם יותר היום עצרו כוחות מחיל הים של צה״ל כלי שיט פלסטיני, עליו כשמונה מפליגים, שלפי הצבא הפר את הסגר הימי על רצועת עזה. עצירת הכלי בוצעה ללא אירועים חריגים, ולאחר בידוקו וסריקתו, הוא נגרר לבסיס זרוע-הים באשדוד. בצה"ל העמידו כוחות רפואה לטיפול בחולים ובנכים שהיו על הסיפון.

אתמול הודיעו בישראל כי המרחב המותר לדיג חזר לרמתו הקודמת וצומצם לשישה מייל, זאת לאחר שהסתיימה עונת הדיג שהייתה נהוגה בשלושת החודשים האחרונים, במהלכם הורחבה הרצועה המותרת לדיג לתשעה מייל.

המשט מעזה נערך ברקע הודעת ישראל על סגירת מעבר כרם שלום לסחורות מסוימות. הבוקר אמר מקור בחמאס לכאן חדשות כי סגירת המעבר לא תעצור את העפיפונים ואת בלוני התבערה המשוגרים לעוטף עזה, וכי לא תהיה לכך השפעה על הארגון. "זה לא מה שישבור את סינוואר", אמר המקור. "אנחנו רגילים למצור כבר 12 שנים".

לפי המקור הפלסטיני, ההערכה בחמאס היא שישראל ממילא לא תוכל להמשיך לנקוט את הצעד לאורך זמן. "אנחנו מאמינים שבמוקדם או במאוחר ישראל תחזור להפעיל את כרם שלום כרגיל – גם כי היא לא תאפשר משבר הומניטרי בעזה, וגם בגלל הלחץ הבין-לאומי שיופעל עליה", הוא הסביר.