שיגור הפטריוט ושברי המל"ט

צה"ל יירט מעל הכנרת כלי טיס בלתי מאויש שחדר לישראל מסוריה

מל"ט סורי לאיסוף מודיעין יורט לאחר שחדר כעשרה קילומטר לשטח ישראל. דובר צה"ל הדגיש כי הוא זוהה לאחר שעבר את אזור החיץ והמתינו לתנאים מתאימים כדי להפילו. נעשה תיאום עם הרוסים במהלך האירוע. באזור דרום הגולן נשמעו אזעקות בעקבות היירוט
רובי המרשלג, רועי שרון וכרמלה מנשה
11 ביולי 2018
15:45
עודכן ב 17:20

צה"ל יירט אחר הצהריים (רביעי) מעל הכנרת כלי טיס בלתי מאויש שחדר לישראל משטח סוריה. דובר צה"ל הודיע כי מדובר במל"ט סורי המשמש לאיסוף מודיעין וטרם ברור האם הוא טעה בדרך או עסק במשימה מכוונת. צה"ל עקב אחרי כלי הטיס חדר 9.6 קילומטרים לתוך שטח ישראל. צה"ל זיהה אותו ועקב אחריו לאחר שחדר את אזור החיץ שבגבול בין ישראל לסוריה וחיכה לתנאים מתאימים להפלתו. לאורך התהליך היה תיאום מול הרוסים הנמצאים בסוריה, כדי לוודא שלא מדובר במל"ט רוסי.


לאחר הזיהוי הוקפצו ארבעה מטוסי קרב, שני מסוקי קרב והוכנה סוללת פטריוט ליירוט המל"ט. האזעקות בצפון נשמעו כתוצאה מהיירוט. דובר צה"ל הדגיש כי "אנחנו ערוכים בשבועות האחרונים  להפרת ריבונות באזור החיץ כתוצאה מהלחימה בסוריה".

דובר צה"ל הדגיש לאחר היירוט: "לא נאפשר הפרה של הריבונות האווירית של מדינת ישראל ונפעל נגד כל נסיון לפגיעה באזרחיה". תושבי המועצות האזוריות גולן ועמק הירדן הונחו על ידי הצבא לשוב לשגרה. בתוך כך, במשטרה ביקשו מכל כלי השיט באגם הכנרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית.

בשבוע שעבר תקף צה"ל מוצב סורי, ממנו בוצע ירי מרגמה שנפלה במרחב החיץ, סמוך לגדר. הירי בוצע במסגרת הלחימה הפנימית בין משטר אסד לכוחות המורדים בדרום סוריה. 

מדובר צה"ל נמסר כי "אינו מעורב בלחימה הפנימית בסוריה, ולצד זה, ימשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, ובתוכם שמירה על מרחב החיץ". ערוץ אלמיאדין, המקורב למשטר אסד, דיווח כי אין נפגעים מהתקיפה.


בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל רואים פוטנציאל ליציבות ביטחונית ברמת הגולן הסורית, אם וכאשר צבאו של הנשיא בשאר אסד יכבוש את האזור. זאת, כל עוד לא יהיו כוחות איראניים באזור זה. 

הלחימה בין כוחות המורדים לצבא אסד ונאמניו עדיין נמשכת, אולם לפי הערכות, אם לא יהיו הפתעות יושלם כיבוש האזור בתוך שבועות. גורמים ביטחוניים מביעים חשש מזליגות ירי לשטח ישראל ומכך שאסד יכניס כוחות חמושים שלו לשטח המפורז בין המדינות. ישראל העבירה מסרים למשטר אסד שלפיהם תקפיד מאוד הסכם ההפרדה, ולא תעבור בשקט על כל הפרה. 


לפני כשלושה שבועות שוגר טיל פטריוט בצפון הארץ לעבר כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב מכיוון סוריה. מצה"ל נמסר כי מערכות ההגנה האוויריות ומערכות האיתור זיהו את כלי הטיס בטרם חדר לשטח ישראל, ובעקבות השיגור הכלי התרחק מהגבול ולא זוהתה פגיעה.

מפקד בכוחות המזוהים עם משטר אסד אמר שהטיל נורה לעבר כלי טיס שלהם, שפעל במסגרת פעולותיהם בדרום סוריה. הוא הוסיף כי הוא פעל במחוז קוניטרה בסמוך לגבול עם ישראל.