שוברים שתיקה בפעילות באוניברסיטת תל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

זנדברג על חוק שוברים שתיקה: "שר החינוך הפך עצמו לקומיסר פוליטי"

יו"ר מרצ תקפה בריאיון לכאן רשת ב' את החוק שעבר הלילה: "נותן לשר סמכות להכניס את האג'נדה הפוליטית שלו לחוק חינוך ממלכתי". ח"כ סמוטריץ': "תפקידנו להכניס את האג'נדה שלנו. מי שפועל להליכים מדיניים נגד המדינה - לא צריך להיות במערכת החינוך"
קלמן-ליברמן
17 ביולי 2018
10:42
עודכן ב 11:01

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, תקפה הבוקר (שלישי) את שר החינוך נפתלי בנט ואת הבית היהודי בעקבות "חוק שוברים שתיקה", וכינתה אותו "קומיסר פוליטי". זנדברג הגיבה בריאיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב' לאישור החוק הלילה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, המאפשר לשר החינוך למנוע את כניסתם של נציגי ארגון שפועל נגד חיילי צה"ל לבתי ספר.

האזינו לעימות בין ח"כ זנדברג וסמוטריץ' בקלמן-ליברמן: 

"זה דבר שלא היה מעולם במדינת ישראל ומתחיל עכשיו", האשימה זנדברג. לדבריה, "זה לא מהלך בודד. יש כאן מהלך כולל. יש קבוצת שרים בממשלה הזו שמחליטה שהאג'נדה הפוליטית שלהם היא זו שתושלט במשרדים שלהם. השרה רגב עם חוקי נאמנות בתרבות וצנזורה על קולנוע ואומנות ויוצרים, כי בעיניה זה לא מוצא חן פוליטית. השר בנט קובע מי יכנס ומי לא יכנס לבתי ספר לפי האג'נדה הפוליטית שלו".

לדברי זנדברג, חינוך לשירות צבאי לא צריך להיות במטרות חוק חינוך ממלכתי חובה. הערכים צריכים להית קשורים למערכת החינוך, ערכים אוניברסליים שכל אזרח ישראלי צריך להיות מחונך על פיהם. "החוק לא קשור לשוברים שתיקה", אמרה זנדברג, "שוברים שתיקה לא נגד חיילי צה"ל, הם חיילי צה"ל. תלמידי התיכון עומדים להיות חיילים. האם אנחנו רוצים למונע מהם לשמוע מה הם הולכים לעשות שם? מה קורה בשטחים? לא ברור ממה יש לפחד. השר בנט חושב שבתי הספר הם של הבית היהודי ולא של מדינת ישראל ושהוא יכתיב פוליטית איזו אג'נדה תיכנס לבתי הספר ואיזו לא".

מנגד, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי בתכנית כי גוף המשחק בתוך המערכת הדמוקרטית הישראלית עמדתו לגיטימית. "כל זמן שהוא לא פועל בניגוד לחוק או מסית לטרור או לאלימות עמדתו יכולה להישמע גם בתוך מערכת החינוך, אבל גוף שהחליט שהוא הולך לשחק בחוץ ומנסה לפעול נגד מדינת ישראל או צה"ל בכלים בינלאומיים, אנחנו לא חושבים שהוא צריך להיות בתוך מערכת החינוך".

האזינו לריאיון עם ח"כ סמוטריץ' בקלמן-ליברמן:

סמוטריץ' השיב להאשמותיה של זנדברג נגד מפלגתו ואמר כי תפקיד נבחרי הציבור הוא דווקא כן להכניס את האג'נדה שלהם. "אנחנו בדמוקרטיה והתפקיד שלנו הוא להכניס את האג'נדה שלנו. הרי לא נבחרנו רק כדי לטפל בהעברת טפסים מכאן לכאן. אנחנו רוצים לממש את האג'נדה". סמוטריץ' הוסיף כי חשב שצה"ל הוא קונצנזוס ולא אג'נדה פוליטית של השר בנט או הבית היהודי: "צר לי שחברי מרצ והרשימה המשותפת הפכו את זה לעניין פוליטי. זה לא היה כך 70 שנה ולא אמור להיות כך גם עכשיו, אבל אני מבין את הצעקה שלהם. במשך הרבה מאוד שנים השמאל השליט ערכים, גם בקולנוע וגם בחינוך. זה מטריד את השמאל שמגיעים שרים מימין שבאמת רוצים לשנות מדיניות".