יונתן היילו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרקליטות הסכימה לשחרור מוקדם של יונתן היילו, שיצא לחופשי בשבוע הבא

האסיר שהרג את האיש שאנס אותו צפוי להשתחרר מהכלא ביום שני הקרוב. פרקליטו של היילו חזר בו מהערעור שהגיש נגד החלטת ועדת השיחרורים שהחליטה להשאירו במאסר. לפני כשלושה חודשים וחצי הגיש בקשת חנינה שלישית לנשיא המדינה
שלי טפיירו
18 ביולי 2018
17:56

הפרקליטות הסכימה היום (רביעי) לשחרור מוקדם של האסיר יונתן היילו, שהרג את האיש שאנס אותו. היילו ישוחרר מהכלא ביום שני הקרוב, לאחר שפרקליטו חזר בו מהערעור שהגיש נגד החלטת ועדת השיחרורים להשאירו במאסר.

לפני כשלושה וחצי חודשים הגיש האסיר בפעם השלישית בקשת חנינה מנשיא המדינה, ראובן ריבלין. הבקשה הוגשה לאור מתווה חנינות עליו הוכרז לרגל חגיגות שנת ה-70 לישראל. בבקשה נכתב כי היא הוגשה בעקבות דחיית בקשתו של היילו לקיצור שליש מעונשו על ידי ועדת השחרורים ולאור הליך טיפולי נוסף שעבר.

שבוע לפני כן ערער היילו על ההחלטה שלא לקצר את מאסרו. בערעור נכתב כי הוא "עבר מסע ייסורים שהסלים מאירוע לאירוע. המנוח עקר מהשורש את כל תכולת נשמתו".

בתחילת השנה החליטה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר (שב"ס) כי היילו לא יקבל שחרור מוקדם. למרות מתן החנינה מהנשיא, הוועדה קיבלה את עמדת הפרקליטות שהתנגדה לקיצור בעונשו. פרקליטו של היילו הודיע אז כי יערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. נימוקיה של הוועדה לדחיית הבקשה של היילו נותרו חסויים.

בדצמבר 2016, דחה ריבלין את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו. הנשיא כתב אז כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט, אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".

ב-2013, גזר בית המשפט המחוזי בלוד גזר על היילו 20 שנות מאסר בגין רצח ירון איילין, העבריין שהיילו הרג ב-2010. בשנה שעברה הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית.