חופה, אילוסטרציה
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

רב קונסרבטיבי נחקר בגלל שערך חופות מחוץ לרבנות

הרב דב חיון נלקח לחקירה בעקבות תלונה שהוגשה נגדו על ידי בית הדין הרבני בחיפה. המשטרה בתגובה: "הרב זומן לחקירה אך לא התייצב. המשטרה היא רשות מבצעת הפועלת לאכיפת החוק". הרבנות: "הוא השיא מעוכבי חיתון והתחמק מהסדרת הרישומים". ח"כ יאיר לפיד הגיב בכאן רשת ב': "טירוף של כפייה חרדית"
עקיבא ווייס
19 ביולי 2018
09:27

הרב הקונסרבטיבי דב חיון נחקר לפנות בוקר (חמישי) במשטרה על כך שערך חופות מחוץ לרבנות. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו, סיפר חיון כי הוא נלקח מביתו בשעה 05:30 בעקבות תלונה שהגיש נגדו בית הדין הרבני של חיפה. הרב שוחרר בתום החקירה והתחייב להגיע לחקירה נוספת ביום שני הקרוב.


הרב דב חיון התייחס לאירוע בריאיון בכאן רשת ב', הוא אמר לתמר אלמוג ומוטי גילת כי "לקחו אותי בניידת עצורים השכם בבוקר, כמו פושע, בטענה שערכתי נישואים שלא כדין. הגעתי לשם ורק חתמתי על תצהיר שאבוא שוב ביום שני. כשהיה רב שנחקר על מעשים מגונים לא בטוח שלקחו אותו ככה". 

"אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע, נדהמתי", אמר חיון לאחר ששוחרר מהחקירה. "זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל. קשה לי לחשוב על מעשה יהודי פחות בערב תשעה באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוקסי. יום עצוב לדמוקרטיה בישראל". מהמשטרה טרם נמסרה תגובה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לחקירה כי כי "מחובתה של המשטרה לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל. גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה, לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה הוא מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב, לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל".

"בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר בסיומה שוחרר", הוסיפה המשטרה. "יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק,  ולהחלטות שיפוטיות. מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים לאכוף את ההחלטות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב המייצג את הרב חיון, הודיע כי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה בעקבות האירוע. רגב הדגיש כי בעבר כבר דרש הבהרה בנוגע למדיניות של פרקליטות המדינה כלפי העמדה לדין בגין עריכת נישואין מחוץ לרבנות. לדבריו, הובהר לו בכתב שהחוק יופעל רק במקרים בהם הנישואין מוכרים על ידי הרבנות לפי ההלכה.

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר כי "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק. בנוסף, התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".

יו״ר מפלגת העבודה אבי גבאי הגיב על האירוע ואמר: "כאן לא איראן. המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה. אני קורא למפכ"ל לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

ח"כ יאיר לפיד הגיב על חקירת הרב בכאן רשת ב', ואמר בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר כי "טירוף של כפייה חרדית. דוד התחתן עם מיכל בלי הרבנות. נעצר רב במדינת ישראל מפני שחיתן שני אנשים. החרדים החליטו להראות שהם שולטים במדינה. נתייצב מאחורי הרב חיון, זו חרפה".