יונתן היילו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העונש קוצר: האסיר יונתן היילו ישוחרר לאחר 8 שנות מאסר

היילו הורשע ב-2010 בהריגת העבריין ירון איילין - האיש שאנס אותו והתעלל בו. בינואר האחרון הוחלט בוועדת השחרורים שלא לשחררו למרות שקיבל חנינה מהנשיא
שלי טפיירו
23 ביולי 2018
14:44

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר (שב"ס) החליטה היום (שני) לשחרר את האסיר יונתו היילו מהכלא. היילו הורשע ב-2010 בהריגת העבריין ירון איילין - האיש שאנס אותו והתעלל בו. בינואר האחרון הוחלט בוועדה שלא לשחררו למרות שקיבל חנינה מהנשיא ראובן ריבלין.

ההחלטה שלא לשחררו הגיעה בעקבות עמדת הפרקליטות שהתנגדה לקיצור בעונשו. נימוקיה של הוועדה לדחיית הבקשה של היילו נותרו חסויים. ריבלין נימק את החלטתו לחון את היילו: "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן, ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו - הוחלט להמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי"

לפני קיצור העונש על ידי הנשיא, המליצה גם שרת המשפטים איילת שקד לקצר את ההמתנה להתייצבותו של היילו בפני ועדת השחרורים. לאחר ההמלצה, עורך דינו  אלון אייזנברג השמיע ביקורת קשה נגד הפרקליטות בראיון לכאן רשת ב' וקרא לה לבצע חשבון נפש. "הסיפור פה זה לא החנינה, אלא אותה פגישה שהייתה לי לפני חמש שנים עם פרקליטת המחוז. היא אמרה לי במפורש שהיא לא מאמינה לו שהוא הקורבן ושהיא תעמוד על כך שהוא יקבל מאסר עולם", טען אייזנברג.

בדצמבר 2016, דחה ריבלין את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של האסיר. הנשיא כתב כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".

ההריגה קרתה ב-2010 בשכונת קריית נורדאו בנתניה. היילו, אז בן 23, פגש במרכז מסחרי את ירון איילין, שדרש ממנו אלף שקלים אחרת "יחטוף מכות". היילו, בתגובה, חנק אותו במשך כמה דקות, גרר את גופתו למגרש ריק שם רוצץ את ראשו בלבנים. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בחקירותיו סיפר היילו שאיילין, שהיה עבריין אלים, ביצע בו פעמיים מעשה סדום וסחט והתעלל בו במשך שנים.

ב-2013, בית המשפט המחוזי גזר 20 שנות מאסר על היילו בגין רצח איילין, אך לפני שנתיים הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית.