יונתן היילו ברגע שחרורו

צפו: יונתן היילו משתחרר מהכלא אחרי שמונה שנים

היילו, שהרג את האיש שאנס אותו, שוחרר בהתאם להחלטת ועדת השחרורים מוקדם יותר היום. הוא ביקש להודות למובילי המאבק לשחרורו: "תודה רבה"
שלי טפיירו
23 ביולי 2018
16:49

יונתן היילו שוחרר בשעות אחר הצהריים (שני) מהכלא לאחר שמונה שנים מאחורי סורג ובריח. זאת לפי החלטת ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שהתקבלה מוקדם יותר היום. היילו הורשע ב-2010 ברצח העבריין ירון איילין - האיש שאנס אותו והתעלל בו - ולאחר מכן הומר הסעיף להריגה. ברגע שחרורו ביקש היילו להודות למובילי המאבק למענו ואמר למצלמות: "תודה רבה".

בינואר האחרון הוחלט בוועדה שלא לשחררו למרות שקיבל חנינה מהנשיא ראובן ריבלין. ההחלטה שלא לשחררו הגיעה בעקבות עמדת הפרקליטות שהתנגדה לקיצור בעונשו. נימוקיה של הוועדה לדחיית הבקשה של היילו נותרו חסויים. ריבלין נימק את החלטתו לחון את היילו: "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן, ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו - הוחלט להמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי".

לפני קיצור העונש על ידי הנשיא, המליצה גם שרת המשפטים איילת שקד לקצר את ההמתנה להתייצבותו של היילו בפני ועדת השחרורים. לאחר ההמלצה, עורך דינו אלון אייזנברג השמיע ביקורת קשה נגד הפרקליטות בראיון לכאן רשת ב' וקרא לה לבצע חשבון נפש. "הסיפור פה זה לא החנינה, אלא אותה פגישה שהייתה לי לפני חמש שנים עם פרקליטת המחוז. היא אמרה לי במפורש שהיא לא מאמינה לו שהוא הקורבן ושהיא תעמוד על כך שהוא יקבל מאסר עולם", טען אייזנברג.

בדצמבר 2016, דחה ריבלין את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של האסיר. הנשיא כתב כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".

ההריגה קרתה ב-2010 בשכונת קריית נורדאו בנתניה. היילו, אז בן 23, פגש במרכז מסחרי את ירון איילין, שדרש ממנו אלף שקלים אחרת "יחטוף מכות". היילו, בתגובה, חנק אותו במשך כמה דקות, גרר את גופתו למגרש ריק שם רוצץ את ראשו בלבנים. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בחקירותיו סיפר היילו שאיילין, שהיה עבריין אלים, ביצע בו פעמיים מעשה סדום וסחט והתעלל בו במשך שנים.

ב-2013, בית המשפט המחוזי גזר 20 שנות מאסר על היילו בגין רצח איילין, אך לפני שנתיים הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית.