חפש
Languages
נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן טלפן לעהד תמימי ושיבח אותה על "אומץ ליבה"

נשיא טורקיה שוחח עם הפלסטינית, שנכלאה בגין תקיפת חייל במשך שמונה חודשים, לאחר שחרורה. גם בלבנון בירכו את תמימי: "מברוכ לצעירה האמיצה ולכל הלוחמים הפלסטינים בבתי הכלא"
גל ברגר ויותם רוזנוולד
29 ביולי 2018
17:32

סוכנות הידיעות הטורקית דיווחה היום (ראשון) כי נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן התקשר לעהד תמימי, הפלסטינית שהייתה כלואה בישראל שמונה חודשים לאחר שתקפה חייל, ובירך אותה לרגל שחרורה. נמסר כי ארדואן שיבח אותה על "אומץ ליבה ועמידתה האיתנה".

גם בלבנון בירכו את תמימי על שחרורה. ראש הממשלה סעד אל-חרירי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מברוכ לצעירה האמיצה ולכל הלוחמים הפלסטינים בבתי הכלא של הכיבוש הישראלי ולכל העם הפלסטיני הגיבור". גם אחד ממנהיגי העדה הדרוזית בלבנון, וליד ג'ונבלאט, כתב: "לא משנה כמה זמן יעבור, פלסטין תשוחרר. שלל ברכות לגיבורת העמידה האיתנה עהד תמימי".

תמימי אמרה במסיבת עיתונאים לאחר שחרורה בכפר נבי סלאח כי המסר שלה לפלסטינים הוא כי "יש להמשיך בדרך ההתנגדות" וכי "הכיבוש צריך להיעקר". תמימי גם קראה לפעול לבידודה של ישראל ולהמשיך במאבק נגדה.

"הכוח אצל העם ורק הוא צריך להחליט על עתידו", אמרה והוסיפה כי הצליחה לקרוא תיגר על הכיבוש בכך שהשלימה את לימודיה בכלא וניגשה למבחני הסיום. הפלסטינית שהשתחררה מהכלא הביעה תקווה ששאר האסירות המוחזקות בכלא בישראל ישוחררו וטענה שבוצעו הפרות בחקירות נגדה. לטענתה, לא הייתה איתה חיילת במהלך החקירות.

הפלסטינית שלחה מסר של סולידריות לתושבי רצועת עזה ואמרה כי היא "מחזקת את פעילותם במסגרת תהלוכות השיבה". לאחר שיצאה מהכלא, טענה כי נאסר עליה להגיע למחסום ג'בארה, כפי שנוהגות לעשות אסירות שמשתחררות, וכי נאמר לה שאם תעשה כן, ישיבו אותה לביתה.

ח"כ עאידה תומא סולימאן מהרשימה המשותפת, קיבלה את פניה של תמימי עם שחרורה. "הלכתי כדי לקבל את פניה של צעירה שהחליטה שהיא חלק מהמאבק של העם שלה נגד הכיבוש, והחליטה לאמץ את דרך המאבק העממי הבלתי אלים", סיפרה בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'.  "נעשה עוול לבת 17 שהוכנסה כאילו היא רב מרצחים בגלל שסטרה לחייל. במקום לשאול את עצמנו כישראלים למה החייל נמצא שמה ומה היה חצי שעה לפני זה, שפט בית משפט צבאי, הכניס אותה לכלא לשמונה חודשים. אני באמת חושבת שהיא מסמלת את מאבקו של העם הפלסטיני להשתחרר מהכיבוש".

תומא סולימאן הוסיפה: "אני חושבת שבתי המשפט הצבאיים הם זרוע של הכיבוש, הם לא בתי משפט שעושים צדק. הצבא הישראלי, כשהוא נמצא בשטחים הפלסטיניים שנכבשו ב-1967, הוא לא צבא הגנה אלא צבא כיבוש. זכותו של העם הפלסטיני להתנגד לכיבוש. תמימי הגנה על הבית שלה".