עזיז איסבר
צילום: אי-פי

דיווחים בסוריה: ״מדען בכיר המקורב לאסד ולאיראן חוסל בפיצוץ מכוניתו״

עזיז איסבר היה מנהל מרכז המחקרים המדעיים בעיירה בפרברי חמה, המיועד לפיתוח של נשק כימי ושל אמצעי לחימה מתקדמים. דווח כי מטען חבלה גרם לפיצוץ המכונית. תנועה בשם "פלוגת אבו עמארה למשימות מיוחדות" לקחה אחריות על החיסול
רועי קייס
05 באוגוסט 2018
06:20
עודכן ב 07:38

כלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי דיווחו הלילה (ראשון) כי מנהל מרכז המחקרים המדעיים בעיירה מסיאף בפרברי חמה שבמרכז סוריה, ד"ר עזיז איסבר, נהרג עם נהגו בפיצוץ בעיר. בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה הסורית ציטטו נוסח של הודעה מטעם תנועה בשם "פלוגת אבו עמארה למשימות מיוחדות", שמזהה עצמה עם המורדים, שלקחה על עצמה את האחריות לחיסול.

בהודעה של כלי התקשורת של האופוזיציה נטען: "אחרי מעקב, הצליחו אנשי הפלוגה להטמין מטעני חבלה ולפוצץ אותם ליד מנהל המרכז למחקרים מדעיים באזור מיסאיף, כתוצאה מכך הוא ונהגו מתו מיד". ההתארגנות הזו קיבלה בחודשים האחרונים אחריות על תקריות נוספות נגד המשטר הסורי ובעלי בריתו באזור חמה.

בערוץ הרוסי בשפה הערבית "רוסיה אל-יום" דווח שמדובר במטען חבלה שגרם לפיצוץ במכוניתו של מנהל המרכז. בעיתון הסורי "אל-ואטן" נאמר כי ההערכות הן שישראל מעורבת בחיסולו. הוזכר שמטוסים של ישראל תקפו יותר מפעם אחת את המרכז למחקרים מדעיים במסיאף. בערוץ הלבנוני אל-ג'דיד כינו את איסבר מדען בכיר ודיווחו שכוחות הביטחון הסוריים הטילו סגר באזור הפיצוץ והחלו לחקור את התקרית.

במרכז המעקב הסורי לזכויות האדם טענו כי המדען מקורב לנשיא סוריה, בשאר אסד ולאיראן.  מתקנים של המרכז למחקרים מדעיים הפרוסים ברחבי סוריה מיועדים לפיתוח של נשק כימי ושל אמצעי לחימה מתקדמים.

לפני שבועיים דווח בכלי תקשורת בסוריה ובלבנון כי מטוסים ישראליים הפציצו יעדים בפרברי העיר מסיאף. לפי דיווח של המרכז הסורי לזכויות האדם, האתר שהותקף משמש לייצור טילי קרקע-קרקע קצרי טווח, והוא נמצא בפיקוח איראני. כמו כן, צוין כי אותו האתר כבר הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי בספטמבר האחרון. פעילי אופוזיציה מסרו לרשת "אל-ערבייה" כי בתקיפה נהרגו פעילי חיזבאללה ופעילים במשמרות המהפכה של איראן.

בדיווחים הרשמיים בסוריה נטען כי יעד התקיפה המיוחסת לישראל היה "אתר של המרכז למחקרים מדעיים" של המשטר הסורי, וכן "מפעלים ביטחוניים" באזור הכפר זאוויה. לפי דיווחים אחרים, האתר שהותקף שימש לייצור נשק כימי.

ברשת אל-מיאדין דיווחו כי מטוסים ישראליים שיגרו ארבעה טילים לעבר יעד התקיפה, שאותה ביצעו מאזור העיירה הרמל בבקעת הלבנון. לטענתם, המטוסים נסוגו אחרי שנקלטו במכ"ם של כוחות הצבא הסורי.