t
קניון בהרצליה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרסום ראשון: משרד הפנים דחה חוקי עזר עירוניים לעקיפת חוק המרכולים

מנכ"ל המשרד הודיע לחמש עיריות - מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה - כי הן לא נימקו את חיוניות פתיחת העסקים בשבת. השר דרעי: "רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת". יו"ר השלטון המקומי: "נעתור לבג"ץ, העיר מודיעין תשאר פתוחה"
עקיבא ווייס
05 באוגוסט 2018
17:43
עודכן ב 21:39

משרד הפנים דחה היום (ראשון) את חוקי העזר העירוניים לעקיפת חוק המרכולים, שנחקקו בחמש ערים - כך פורסם לראשונה בתכנית "כאן הערב" עם רן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב'. מדובר בחוקי עזר של עיריות מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה שנועדו לאפשר פתיחת בתי עסק בשבת. 

במכתב ששלח מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן, לרשויות נכתב כי הן לא נימקו את חיוניות פתיחת העסקים בשבת. "משמעות הדברים כי אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך השנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בימי המנוחה, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות ביטול האיסור לפתיחת עסקיהם בימי המנוחה וקביעת אפשרות לפתיחת עסקים בימי מנוחה באיזור פעולתם. זאת אך ורק על רקע הפרת החוק על ידם בתקופה שקדמה לחוק העזר", הוסיף המנכ"ל במכתבו. 

שר הפנים אריה דרעי הגיב למהלך ואמר כי הוא "רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצויין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".יו"ר השלטון המקומי, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, הגיב להחלטה ואמר כי יעתור לבג"ץ נגדה: "העיר מודיעין תשאר פתוחה ולא אתן לאף גורם פוליטי לגרור אותנו לימי החושך", כתב ביבס במכתב ששלח לשר הפנים. בריאיון לתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' אמר ביבס לרן בנימיני ויגאל גואטה כי "ברור לנו שהם לא קראו ולא למדו את הדברים. מדובר במכתב שמעבר לפוליטיקה זולה של מפלגה סקטוריאלית של לקושש קולות לפני בחירות, אין פה שום קשר לפתיחת עסקים. העברנו את החוק לפני שבעה חדשים. עד היום השר לא פנה אלינו".

"מישהו לחש לו שכדאי להדליק קצת את מערכת הבחירות כדי שנוכל לקושש כמה קולות. אם הם רוצים לגרור את זה למלחמה נלך למלחמה. נדאג שכל עיר שרוצה להפעיל את בתי העסק שלה תוכל לעשות זאת כנדרש", הוסיף ביבס.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה בתגובה להודעת משרד הפנים:״בקואליציה ניסו למכור לנו שהחוק הזה לא ישנה דבר, אבל הנה נחשף עוד שקר בדרך לסגירת הערים בשבת ופגיעה במרחב החילוני. ההחלטה של משרד הפנים היא רק עוד  חלק צפוי ביותר של חוק המרכולים הנוראי שצריך למחוק מספר החוקים. מנגד אמרה מפלגת האיחוד הלאומי:"השבת היא לא עניין פרטי, היא חלק מעיצוב הזהות של מדינת ישראל כולה. לא ייתכן שכל עיר תתנהל בצורה שרירותית בנושא השבת במדינת ישראל".

בראשית השנה מליאת הכנסת אישרה את חוק המרכולים בקריאה שנייה ושלישית ברוב דחוק. 58 ח"כים הצביעו בעד החוק ו-57 התנגדו. על פי הצעת החוק הממשלתית, תינתן לשר הפנים סמכות לבטל חוקי עזר עירוניים שיבקשו בעתיד לפתוח מרכולים בשבת בערים שבהן הם סגורים כיום, כמו בתל אביב. חנויות הנוחות שבתחנות הדלק הוחרגו מהחוק והוא לא יחול עליהן.

החוק אושר לאחר דיון סוער במליאת הכנסת, ולאחר כמה ימים שבהם הקואליציה נאבקה כדי לגייס את הרוב הדרוש, גם בקרב ח"כים בתוך המפלגה. חברי סיעת ישראל ביתנו הצביעו נגד החוק ונגד המשמעת הקואליציונית, כפי שהודיע יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן מראש. חברות הכנסת שרן השכל (הליכוד) וטלי פלוסקוב (כולנו) נעדרו מההצבעה. גם הח"כים מוטי יוגב (הבית היהודי) ויוסי יונה (המחנה הציוני) לא השתתפו בהצבעה משום שהם יושבים שבעה בביתם.

בהמשך עתרה עיריית ראשון לציון לבג"ץ לאחר שמשרדי הפנים והמשפטים סירבו להתייחס לפנייתה בנוגע לחוק המרכולים. לטענת העירייה, היא ממתינה שהמשרדים ייתנו תוקף לחוק העזר העירוני שעבר בעירייה לפני אישור חוק המרכולים בכנסת.

התיקון לחוק העזר העירוני, המאפשר פתיחת מרכולים בשבת בצירים מרכזיים, אושר במועצת עיריית ראשון לציון בחודש דצמבר 2017. הוא קיבל תוקף רשמי מכיוון שאושר בפקודת העיריות, אך לא התקבלה תגובה רשמית ממשרד הפנים בנושא בפרק הזמן הקבוע בחוק. למרות זאת, מהעתירה עולה כי משרד הפנים מסרב לתת תוקף לתיקון לחוק ולפרסמו או לתת תגובה רשמית ועניינית על תיקון החוק.