נתניהו ודיכטר בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קצינים בדואים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את חוק הלאום

לטענת העותרים, סגן אלוף במילואים חסן הייב ויעקוב אבו אל גיעאן, החוק פוגע בזכות החוקתית לשוויון ונועד להבדיל בין אזרחיה היהודים של המדינה ובני דתות אחרות. עוד נטען כי החוק אינו הולם את ערכיה של מדינת ישראל ומפר את האיזון בין שתיים מהוויותיה של ישראל - יהודית ודמוקרטית
איציק זוארץ
05 באוגוסט 2018
18:35

שני קצינים בדואים עתרו היום (ראשון) לבג"ץ בדרישה שיורה לבטל את חוק הלאום או שיחייב את המדינה להסביר מדוע לא תתקן אותו, כך שיחול באופן שוויוני על כלל אזרחי מדינת ישראל בלי הבדל דת, גזע ומין. את העתירה הגישו סגן אלוף במילואים חסן הייב ויעקוב אבו אל גיעאן.

לטענת העותרים, חוק הלאום כפי שעבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, פוגע בזכות החוקתית לשוויון שכן הוא נועד להבדיל בין אזרחיה היהודים של המדינה ובני דתות אחרות. כתוצאה מכך, טוענים העותרים, עשויות להיפגע זכויות נוספות של מי שאינם יהודים בחוק כגון זכות הקניין. לטענתם, החוק אינו הולם את ערכיה של מדינת ישראל והוא מהווה הפרה בוטה של האיזון בין שתיים מהוויותיה של ישראל- יהודית ודמוקרטית.

בשבוע שעבר עתרה מפלגת מרצ נגד חוק הלאום. עתירה נוספת הגיש ראש עיריית באקה אל גרבייה. העתירות הצטרפו לעתירה שהגישו לפני כשבועיים עתרו לבג"ץ שלושה חברי כנסת מהעדה הדרוזית, שניים מתוכם חברי קואליציה, נגד חוק הלאום. העותרים ח"כ אכרם חסון (כולנו), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) וח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני), ואליהם הצטרפו יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות וראשי רשויות וכן המכון לחקר העדה הדרוזית.

בעתירה נכתב כי כנציגי העדה הדרוזית, העותרים מבקשים לפסול את חוק היסוד החדש, בשל פגיעתו המהותית בשיוויון וכי החוק סותר עקרונות יסוד של מדינת ישראל. לדבריהם, החוק מבטל את זהותה הדמוקרטית של המדינה כלפי מי שאינם יהודית, ומדיר את אזרחיה הנאמנים על בסיס מאבקים בין ימין קיצוני לבין שמאל.

חוק הלאום אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית לפני כשבועיים ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים. הצעת החוק קובע כי מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית. עוד קובע החוק שהעברית היא השפה הרשמית של המדינה, בעוד השפה הערבית אינה שפה רשמית אלא בעלת מעמד מיוחד. בנושא ההתיישבות היהודית, קובעת ההצעה שהמדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה.

חבר הכנסת אבי דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ויזם את חוק הלאום אמר היום כי ישב עם כל חברי הכנסת הדרוזים, שאחד מהם, לדבריו, היה חתום עד הישורת האחרונה על החוק. "באיזשהו שלב הצליחו לעשות סיבוב על גבם של בני העדה הדרוזית", אמר דיכטר בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'.