הפגנה נגד חוק הלאום
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ועדת המעקב עתרה נגד חוק הלאום: "מבסס עליונות ושליטה אתנית"

הארגון הגיש את העתירה השישית נגד חוק היסוד. לטענת העותרים, בהם הרשימה המשותפת ועדאלה, החוק מונע מהם זכות להגדרה עצמית: "גזעני ומדיר, יביא להרחבת ההתנחלויות"
אמוץ שפירא
07 באוגוסט 2018
12:53

ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל, יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות המקומיות מאזן גנאים, הרשימה המשותפת וארגון עדאלה הגישו היום (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד חוק יסוד הלאום. זו עתירה שישית שהוגשה נגד החוק. העותרים טענו בין השאר כי החוק מבסס "עליונות ושליטה אתנית", כי הדבר יביא להרחבת מפעל ההתנחלויות וכי סעיף בחוק תואם תקופה חשוכה כמו האפרטהייד בדרום אפריקה.

עוד נטען כי על פי חוק, כל שטח פלסטין המנדטורית הוא בבחינת "מולדתו ההיסטורית רק של העם היהודי ואין לעם הפלסטיני זכות להגדרה עצמית לאומית במולדתו ההיסטורית וכי עליונות אתנית פוגעת בכבודו של האדם ומנוגדת לעקרונות מגילת האו"ם". העותרים האשימו כי "עקרונות ההדרה, ההפליה, ההפרדה והעליונות היהודית שזורים כחוט השני בכל סעיפי החוק".

העותרים כינו את חוק הלאום "גזעני ומדיר". הם טענו כי החוק מצדיק, מעודד ומבסס את "ההפליה הגזענית" בהקצאת קרקעות, במדיניות דיור, בתכנון ובנייה, בתקציב הרשויות המקומיות ובתמריצי עידוד. "המדינה הופכת עצמה לגוף מיישב ציוני", טענו.

העותרים דחו את עמדת הממשלה כי החוק יחול גם על יהודה ושומרון, אמרו כי סעיף ההתיישבות תואם בקונספציה שלו "תקופות גזעניות וקולוניאליסטיות" של מדינות אחרות בעולם והשוו את החקיקה לאפרטהייד בדרום אפריקה.