שריפה בשמורת ניר-עם
צילום: רשות הטבע והגנים, קובי סופר

טרור ההצתות נמשך: צה"ל תקף חוליית משגרי בלונים בצפון הרצועה

לפי דיווחים פלסטינים, צה"ל תקף ארבע פעמים ברצועה בתוך שעה. מוקדם יותר, עפיפון תבערה ענק נחת על קו מתח בקיבוץ סופה. ראש המועצה אשכול: "בימים אלה 'חזרה לשגרה' בעוטף עזה אומרת חזרה לשריפות". עוד דווח בעזה על ירי של חיל הים לעבר משט שיצא מחופי עזה
כתבי כאן חדשות
11 באוגוסט 2018
16:05
עודכן ב 16:51

בעוד ששיגור הרקטות המסיבי לעבר יישובי עוטף עזה פסק לעת עתה, טרור ההצתות עדיין נמשך. מצה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקף חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה ששיגרה בלוני תבערה לישראל.

מקורות פלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף ארבע פעמים באזורים שונים ברצועת עזה בתוך שעה לבד. לפי הדיווחים, התקיפות בוצעו ממזרח לבית חאנון בצפון רצועת עזה, ממזרח למחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז רצועת עזה, ממזרח למחנה הפליטים ג'בליה שבצפון רצועת עזה וממזרח לעיר עזה. בחלק מהדיווחים נטען כי ישנם שני פצועים בתקיפה, אך לא התקבל לכך אישור רשמי. עוד דווח היום כי כי סגנו של שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב נכנס לעזה בליווי כמה עוזרים.


מוקדם יותר היום עובדי חברת החשמל הורידו עפיפון תבערה ענק שנחת אתמול על קו מתח גבוה באזור קיבוץ סופה. עם סיום העבודה הוחזרה אספקת החשמל לאזור, לאחר שהופסקה אתמול.

בלון תבערה גרם לשריפה בשמורת ניר עם, ממערב לשדרות, אך כוחות הכיבוי השתלטו על האש. קודם לכן, בלון מחובר לחומר תבערה אותר סמוך לחדר אוכל ביישוב באשכול. חבלן הוזמן למקום וניטרל את הבלון.

גדי ירקוני, ראש המועצה אזורית אשכול, אמר בעקבות איתור בלון התבערה הבוקר: "לצערנו הרב, בימים אלה, 'חזרה לשגרה' בעוטף עזה היא חזרה להפרחת בלוני תבערה ושריפות. אנחנו לא מוכנים לקבל את האיום כשגרת חיים לגיטימית ומצפים מהממשלה לשים סוף למציאות המתמשכת הזאת".

במקביל, משט של פעילים פלסטינים יצא היום מנמל עזה לצפון הרצועה, בכיוון הגבול הימי עם ישראל, כשלטענת המארגנים הוא כולל עשרות סירות. ערוץ הטלוויזיה של חמאס אל-אקצה דיווח כי חיל הים ירה אל כלי שיט פלסטיניים שהתקרבו אל הגבול הימי עם ישראל, ואף דווח על פצוע מאש ספינות חיל הים.

אתמול הבהירו גורמים מדיניים בישראל כי לא הסכימו להפסקת האש עם חמאס משום שהדרישה להפסיק עם טרור ההצתות, שנמסרה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, לא נענתה. נאמר כי חמאס הפסיק לירות באופן חד-צדדי וכי כדי לקבוע שיש הפסקת אש צריך הסכמה ישראלית, אותה הגורמים מכחישים.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, מתח היום ביקורת על התנהלות הממשלה מול חמאס: "הפסקת האש בתנאים האלה היא סימן לחולשה, אבל לקבינט אסור לנסות להסתיר את האמת מהאזרחים ובעיקר מתושבי העוטף. אין פתרונות קסם בעזה, הייתי מכה בחמאס בכל הכוח ויוצא להפסקת אש רק מעמדת כוח ברורה".

דברים דומים אמר ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) באירוע שבתרבות ביסוד המעלה: "חמאס קובע את כללי המשחק, לממשלה אין אסטרטגיה. לו נתניהו היה משקיע בעזה עשירית ממה שהשקיע באיראן, ניתן היה לקדם מהלך בינלאומי שישפר את החיים ברצועה, כך שלפלסטינים יהיה בשביל מה לחיות ואולי נשבור את המעגל הזה".

בהכנת הידיעה השתתפו: איציק זוארץ, גל ברגר ונמרוד ליכטנשטיין