אחמד טיבי בכיכר רבין
צילום: תקשורת הרשימה המשותפת

טיבי: הדגל הפלסטיני התנוסס גם במעון רה"מ

לדברי חבר הכנסת, מטרת חוק הלאום היא ליצור מדרג של אזרחים ולהנמיך את קומתו של הערבי הפלסטיני בישראל. דיכטר: הם רוצים להגיע למצב שישראל תהיה מדינת הלאום גם של העם הערבי. לבני: הערבים שווי זכויות אבל דרישות לאומית - במדינה אחרת
הבוקר הזה
12 באוגוסט 2018
09:18
עודכן ב 15:00

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר הבוקר (ראשון) כי מטרתו של חוק הלאום היא ליצור מדרג של אזרחים ולהנמיך את קומתו של הערבי הפלסטיני במדינת ישראל. טיבי התייחס להנפת דגלי פלסטין בהפגנה אמש בתל אביב נגד החוק, וציין כי "דגל פלסטין התנוסס גם בבית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשקיבל את פניו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן".

האזינו לריאיון עם טיבי: 

"גם הפלסטינים במדינה הם חלק מהעם הפלסטיני. הזהות שלנו היא פלסטינית. המחאה אותנטית ואמיתית. החוק הזה הוציא במתכוון את הערך שוויון ודמוקרטיה ואמר לאזרחים הערבים – אתם אורחים נסבלים במצב הטוב", אמר טיבי בריאיון לאמוץ שפירא בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

יושב ראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד ברכה, אמר בתכנית כי אין בחוק הלאום ערכים של שוויון ושל דמוקרטיה, אלא יש בו התלהמות גזענית אתנית מוחלטת. הוא ציין כי מעגל המתנגדים לחוק גדול יותר ממספר המשתתפים באירוע אתמול וכי המהלך שהתחיל אמש חשוב.

האזינו לריאיון המלא עם מוחמד ברכה:

מנגד, שר הכלכלה אלי כהן מכולנו אמר הבוקר כי ההפגנה אתמול הייתה הוכחה נוספת שצריך את חוק הלאום. בריאיון לאלי ביתן ומנדי גרוזמן בכאן מורשת אמר כהן: "אני תמכתי בחוק הלאום. אחרי 70 שנה אנחנו לא צריכים להתנצל. יש 21 מדינות ערביות ומי שרוצה מוזמן ללכת לשם. מדינת ישראל פתוחה ואפשר לצאת ממנה. מניפי הדגלים ירו לעצמם ברגל ויצאו נפסדים מהמהלך". 

האזינו לריאיון עם כהן בכאן מורשת:

חבר הכנסת אבי דיכטר, שיזם את חוק הלאום, אמר כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, היא לא עושה אפליה בין האזרחים וטיבי יודע את זה". לדבריו, "מה שהיה אתמול בלילה בהפגנה זה אולי הדבר המייצג ביותר למה שההנהגה הערבית חותרת – הם רוצים להגיע למצב שישראל תהיה מדינת הלאום גם של העם הערבי. במגילת העצמאות המילה שוויון לא מציינת שוויון לאומי".

דיכטר אמר עוד כי "חוק הלאום לא עומד בסתירה למגילת העצמאות. בין אזרח ישראלי באשר הוא יש שוויון. אין שום כוונה לקבע בחוק יסוד שמדינת ישראל היא מדינת לאום של אחרים", אמר חבר הכנסת.

האזינו לריאיון המלא עם חבר הכנסת ויוזם חוק הלאום אבי דיכטר:

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה במשדר: "ניאבק על שוויון לכל מדינת ישראל. נכין, נגיש ונצביע על מגילת העצמאות. חלק מהנהגת הערבים רוצה שוויון ומדינת כל אזרחיה". לדבריה, "השוויון קיים במגילת העצמאות. ממשלת ישראל הזאת הצביעה נגד השוויון. נתניהו נהנה כשראה את דגלי פלסטין בכיכר, הוא רצה להרוויח מנדטים מתוך השנאה. אני מניפה את דגל ישראל בגאווה ולעומת נתניהו, לא בהתרסה". לבני ציינה כי "אזרחי ישראל הערבים הם אזרחים שווי זכויות במדינת העם היהודי, אבל דרישות לאומיות – במדינה אחרת".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני:

שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' כי מי שהגיע להפגנה אמש הם אלה שרוצים לבטל את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. "מי שמתנגד למדינת הלאום של העם היהודי, באמת צריך להתנגד לחוק הלאום", אמר שטייניץ והוסיף שבעצם ההתנגדות לחוק יש "אלמנטים של גזענות וגם בהפגנה היו אלמנטים של גזענות".

האזינו לריאיון המלא עם השר יובל שטייניץ: