ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

נתניהו: אם לא יהיו הסכמות על חוק הגיוס בשבועות הקרובים - נלך לבחירות

רה"מ אמר לראשי מפלגות הקואליציה כי בשבועות הקרובים יהיו ניסיונות למצוא נוסח מוסכם לחוק. זאת לאחר שבג"ץ נעתר לאחרונה לבקשת המדינה ודחה את ביטול חוק הגיוס מהחודש הבא לחודש דצמבר. ליצמן: "אין לנו עניין בבחירות, אך לא נתפשר"
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
12 באוגוסט 2018
15:52

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) לראשי המפלגות בממשלה כי בשבועות הקרובים ינסו להגיע בקואליציה להסכמות על נוסח מוסכם לחוק הגיוס. לדברי נתניהו, אם לא יהיו הבנות בקואליציה בנושא, ידונו בקביעת מועד לבחירות כבר בחודש הבא. הישיבה הבאה של ראשי הקואליציה צפויה להתקיים רק בעוד שלושה שבועות.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר בתגובה לדברי נתניהו: "אין לנו כל עניין בבחירות, אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה, שתכריע בעניין".

בשבוע שעבר נעתר בג"ץ לבקשת המדינה ודחה את ביטול חוק הגיוס לחודש דצמבר. בקשת המדינה הייתה לקבל דחייה של שבעה חודשים, אך השופטים הסתפקו בכמחצית ממנה, מבלי לנזוף במדינה על עצם הבקשה החריגה.

משמעות הדחייה היא שלכנסת יהיו כחודשיים להשלים את הליך החקיקה עם חזרתה מפגרת הקיץ. סגני השרים ליצמן ומאיר פורוש, שאיימו להתפטר אם לא תהיה דחייה בביטול החוק, צפויים להישאר בתפקידם בעקבות פסיקת בג"ץ.

לצד זאת, גורם בכיר באגודת ישראל הגיב לדחייה מבג"ץ ואמר לכאן חדשות: "ההחלטה של בג"ץ לא מרגשת אותנו ולא משנה דבר. לא יקרה שבחור שיושב ולומד תורה לא יקבל דיחוי מהצבא עם חוק ובלי חוק. מועצת גדולי התורה לא תסכים בשום אופן לחוק שאומר שאם לא עומדים ביעדים חל חוק שירות בטחון על כולם".

בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר השר ישראל כץ כי החוק מאוזן, נכון והוא על דעת צה"ל. "לא ראיתי דברים שמישהו יכול שלא לקבל – גם החרדים יכולים לקבל את זה", אמר כץ.

האזינו לריאיון המלא:

השתתף בהכנת הידיעה: עקיבא ווייס