האלוף יאיר גולן
צילום: דובר צה"ל, פלאש 90

צה"ל בהודעת תמיכה חריגה באלוף יאיר גולן: "תרומתו לביטחון ישראל גדולה"

בהודעת הצבא נכתב כי תרומתו של המועמד לרמטכ"לות לביטחון ישראל גדולה, וכי "כל ניסיון להטיל דופי בשמו הטוב אינו ראוי". מוקדם יותר אמר ליברמן כי לקמפיין נגד הקצין לא תהיה השפעה על הליך המינוי
רועי שרון
13 באוגוסט 2018
17:06

בצה"ל התייחסו היום (שני) באופן רשמי לקמפיין הקורא שלא למנות את האלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל, ובאופן חריג פורסמה בעמוד הטוויטר של הצבא הודעת תמיכה בסגן הרמטכ"ל לשעבר: "האלוף יאיר גולן משרת בצה"ל 38 שנים בכל גזרות הלחימה, ותרומתו לביטחון ישראל גדולה".

עוד נכתב בהודעה: "הישגי צה״ל בלחימה בטרור, תחת פיקודו, מדברים בעד עצמם. הצגתו של האלוף גולן כמי שלא פעל או לא יפעל מול מחבלים, חוטאת למציאות. כל ניסיון לא מבוסס להטיל דופי בשמו הטוב של מפקד בצה״ל ובתרומתו המבצעית אינו ראוי".


האלוף גולן הוא אחד מארבעת המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא לאחר פרישתו של רב אלוף גדי איזנקוט, יחד עם האלופים אביב כוכב, ניצן אלון ואייל זמיר. אמש פורסם כי משפחות שכולות מפורום בשם ״בוחרים בחיים״, בליווי תנועת הימין "אם תרצו", יצאו בקמפיין נגד מינויו של האלוף גולן בעקבות כמה מהתבטאויותיו בעבר ובראשן דברים שאמר לפני בטקס לציון יום השואה לפני כשנתיים.

באותו טקס אמר גולן כי "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום, ב-2016. הרי אין קל ופשוט יותר מלשנוא את הזר. אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות".


מוקדם יותר היום התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן, שכבר נפגש עם גולן כחלק מהליך המינוי, לקמפיין נגד האלוף. ליברמן כתב בטוויטר: "אלוף יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל. קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".

יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם גינה גם הוא את הקמפיין ואמר כי גולן הוא איש עתיר זכויות ואוהב ישראל. "הגיע הזמן לשים סוף לשימוש הציני של הורים שכולים המבקשים להשתמש בשכול האישי שלהם כדי למנף את האג’נדה הפוליטית שלהם תוך פגיעה קשה במשפחת השכול בישראל המקדשת את הממלכתיות. זהו שיח מפלג ומסכסך", אמר בן שם.

לדברי בן שם, פורום ״בוחרים בחיים״ או כל פורום כזה או אחר אינו רשאי מוסרית לצבוע מועמד כזה או אחר או לפסול אותו רק בגלל שהוא הורה שכול: "העובדה שמאחורי פורום זה עומדת תנועת אם תרצו, תנועה פוליטית מובהקת מחללת את המשפחות השכולות ועושה בהם שימוש ציני למטרותיהם הפוליטיות המובהקות".