צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כים מהליכוד לחרדים: כדאי שתאשרו את חוק הגיוס - לא בטוח שתהיו בקואליציה הבאה

ח"כים המקורבים לנתניהו אותתו לחרדים לפעול והבהירו כי אחרי הבחירות החוק, שמקל מאוד על החרדים, יקשיח. גם החרדים הודו בשיחות סגורות כי מדובר בחוק שנחשב מקל מאוד מבחינתם ושזו הזדמנות שאולי לא תחזור להעביר את החוק.
זאב קם
14 באוגוסט 2018
08:21

חברי כנסת מסיעת הליכוד, המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, הבהירו לחברי הכנסת החרדים מיהדות התורה כי כדאי להם לפעול לאישורו של חוק הגיוס כבר בתקופה הקרובה. בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' פורסם הבוקר (שלישי) כי בשיחות נאמר שנתניהו לא יוכל להתחייב שהחוק הנוכחי יהיה רלוונטי גם אחרי הבחירות.

החוק שנמצא עכשיו על השולחן מקל מאוד עם החרדים ולחברי יהדות התורה נאמר כי אחרי הבחירות, החוק יהיה קשוח בהרבה. יתרה מכך, חברי הכנסת מהליכוד הסבירו כי כלל לא בטוח שהחרדים יהיו חלק מהקואליציה הבאה מאחר שטרם ידוע איך היא תיראה.

מהסיבות שצוינו, הומלץ לחרדים להסכים לאשר את חוק הגיוס בהקדם, עוד בקדנציה הזאת. גם החרדים הודו בשיחות סגורות כי מדובר בחוק שנחשב מקל מאוד מבחינתם ושזו הזדמנות שאולי לא תחזור להעביר את החוק.

אתמול פורסם בכאן רשת ב' כי העימות בסיעות החרדיות סביב חוק הגיוס הולך ומחריף: כמה חברי כנסת מש"ס ומדגל התורה פנו לפני כמה שבועות לראש הממשלה, וביקשו ממנו לאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית – למרות ההתנגדות של אגודת ישראל בראשות סגן השר יעקב ליצמן. נתניהו דחה את הצעתם, והבהיר כי אם הקואליציה לא תצביע ביחד בעד החוק – הכנסת תתפזר ויוכרז מועד לבחירות.

הח"כים שפנו לנתניהו הבהירו לו כי מלבד חברי אגודת ישראל, שאיימו לפרוש מהקואליציה אם החוק יעבור – שאר חברי הכנסת החרדים מוכנים להמשיך ולכהן בה גם במקרה של פרישה. הם טענו כי יישמר רוב לקואליציה גם ללא חברי הכנסת מאגודת ישראל, וכי היא תוכל להמשיך ולתפקד.

בשבוע שעבר נעתר בג"ץ לבקשת המדינה ודחה את ביטול חוק הגיוס לחודש דצמבר. בקשת המדינה הייתה לקבל דחייה של שבעה חודשים, אך השופטים הסתפקו בכמחצית ממנה, מבלי לנזוף במדינה על עצם הבקשה החריגה.

משמעות הדחייה היא שלכנסת יהיו כחודשיים להשלים את הליך החקיקה עם חזרתה מפגרת הקיץ. סגני השרים ליצמן ומאיר פורוש, שאיימו להתפטר אם לא תהיה דחייה בביטול החוק, צפויים להישאר בתפקידם בעקבות פסיקת בג"ץ.

תגיות:
חרדים