ח"כ משה גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גפני בשיחות סגורות: "אפשר להעביר את חוק הגיוס עם שינויים מינוריים"

גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי החרדים לא יילכו לבחירות מבלי שהחקיקה תושלם, ולא יבקשו להכניס בחוק שינויים משמעותיים. נשיאי מועצות חכמי התורה של ש"ס ושל דגל התורה מבקשים להגיע לפשרה בנושא עם אגודת ישראל של ליצמן
זאב קם, עקיבא ווייס ויואב קרקובסקי
15 באוגוסט 2018
08:11

ח"כ משה גפני מיהדות התורה הביע אופטימיות לגבי האפשרות לאשר את חוק הגיוס, ולהגיע להסכמות גם מול אגודת ישראל של סגן השר יעקב ליצמן. היום (רביעי) פורסם בכאן רשת ב' כי בשיחות סגורות, אמר גפני כי ניתן להשלים את החקיקה בשינויים מינוריים בלבד בנוסח החוק.

"אפשר בהחלט לחוקק את חוק הגיוס עם שינויים מינוריים מסוימים שיהיו מקובלים גם על שר הביטחון ליברמן", העריך הח"כ באותן שיחות סגורות. לדבריו, " זה משהו שליצמן וליברמן יכולים להסכים עליו". משמעות הדבר היא שהסיעות החרדיות יסתפקו בשינויים קטנים בלבד במתווה הגיוס שהביא משרד הביטחון.

גם גורמים בכירים במערכת הפוליטית הביעו אופטימיות בנושא והעריכו כי החרדים לא יילכו לבחירות כשחוק הגיוס לא חוקק מחדש. להערכתם, קיים סיכוי שהחוק שאותו הגישה מערכת הביטחון יעבור עם תיקונים קלים בכנס החורף הקרוב של הכנסת – כך שהבחירות לא יוקדמו בגלל סוגיית הגיוס.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, חכם שלום הכהן, ונשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה, הרב גרשון אדלשטיין, החליפו ביניהם מסרים בימים האחרונים בנוגע לחוק הגיוס. השניים סיכמו לשלוח נציג לבכירי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, האמוד"רים מגור ובעלז. השניים מבקשים להגיע לפשרה סביב החוק, ולעשות הכול על מנת שיעבור לפני הבחירות.

אתמול נודע לכאן חדשות כי חברי כנסת מסיעת הליכוד, המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, הבהירו לחברי הכנסת החרדים מיהדות התורה כי כדאי להם לפעול לאישורו של חוק הגיוס כבר בתקופה הקרובה. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' פורסםכי בשיחות נאמר שנתניהו לא יוכל להתחייב שהחוק הנוכחי יהיה רלוונטי גם אחרי הבחירות.

כמה ח"כים מש"ס ומדגל התורה פנו לפני כמה שבועות לראש הממשלה, וביקשו ממנו לאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית – למרות ההתנגדות של אגודת ישראל בראשות סגן השר יעקב ליצמן. נתניהו דחה את הצעתם, והבהיר כי אם הקואליציה לא תצביע ביחד בעד החוק – הכנסת תתפזר ויוכרז מועד לבחירות.