הרוגי האסון בנחל צפית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הורי קורבנות האסון בנחל צפית מסרבים לקבל את דוח הבדיקה

הדוח אינו כולל המלצות או מסקנות אישיות ביחס לאחראים לאסון. ההורים אינם מקבלים את הדוח גם משום שהוא אינו בוחן את הגורמים לאסון, אלא מנסה למנוע את הישנותו. ההורים זועמים ודורשים ועדת חקירה שתשמע גם את קולם
מערכת כאן חדשות
17 באוגוסט 2018
20:40

הורי הקורבנות באסון בנחל צפית מסרבים לקבל את דוח הבדיקה של האירוע. פרשננו מרדכי גילת פרסם הערב (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11 כי הדוח אינו כולל המלצות או מסקנות אישיות ביחס לאחראים לאסון והוא לא פורסם בגלל הסירוב של ההורים.


סיבה נוספת לכך שההורים אינם מקבלים את הדוח היא שהוא אינו בוחן את הגורמים לאסון, אלא מנסה למנוע את הישנותו. ההורים זועמים ודורשים ועדת חקירה שתשמע גם את קולם. תשע נערות ונער נספו בשיטפון שפקד את נחל צפית שבערבה בסוף אפריל. חניכי המכינההקדם צבאית בני ציון ערכו את טיול הגיבוש המסורתי שלהם בנחל. הם הלכו רגלית בתוך תוואי הנחל, כשהגיע גל גדול ועוצמתי. המטיילים שאותרו הספיקו לעלות למקום גבוה, השאר נסחפו בנחשול שהגיע אליהם.

לפני כחודש התברר להורי הבוגרים בכינוס שקיימו, על כשלים בטיחותיים נוספים לכאורה שקרו בטיולים של המכינה בשנים האחרונות. במסיבת עיתונאים קראו ההורים השכולים לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת חקירה לבדיקת הגורמים לאסון: "איפה המדינה? איפה משרד החינוך? איפה משרד הביטחון?".

אחת מבוגרות המכינה סיפרה למשפחה של אחד מהרוגי האסון כי בטיול באזור מצדה, חולצו החניכים באמצעות יחידה 669 של חיל האוויר ומנהל המכינה, יובל כאהן, "הפך את זה לבדיחה". במקרה אחר, הורה המנהל לחניכים לעבוד בחקלאות בשטח פתוח בדרום תחת איומי רקטות, כשהמקום המוגן היחיד הוא שקי חול שהורה להם למלא.

בריאיון בתכנית "לקלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' לפני כחודש, חזר איציק אור, אביה של אלה שנהרגה באסון, חזר על דרישת בני המשפחות להקים ועדת חקירה בלתי תלויה בראשות שופט בדימוס שתחקור את נסיבות האסון. לדבריו, הם ציפו לשמוע את תגובת ראש הממשלה לאחר שפנו אליו במסיבת עיתונאים.

"אף אחד מטעם הממשלה לא בחר לעלות לתקשורת, לפנות אלינו ולומר: אתם צודקים, אתם לא צודקים. התעלמות מוחלטת. נהרגו פה עשרה ילדים באסון שבקלילות היה נמנע, אם הנהלים היו ברורים. אנחנו לא מבינים איך אחרי שאנחנו ההורים מכנסים מסיבת עיתונאים, אין תגובה. הייתי מצפה לשמוע תגובה מראש הממשלה נתניהו או לפחות מנציג שלו", אמר האב.