צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מרצ היא כבר לא "נווה מדבר של דמוקרטיה"

עוד מעשים בעייתיים נחשפים במפלגה שחרתה על דגלה טוהר מידות: בית הדין הפנימי של התנועה פסל את הבחירות לרשימה ברמת גן, אחרי שמספר הטלפון של היו"ר הנבחר התגלה בטפסי ההתפקדות של כרבע מהקולות. בצמרת ממשיכים להימנע מהתמודדות עם הביקורת
מרדכי גילת
18 באוגוסט 2018
11:10

נתחיל בהערת אזהרה: מרצ אינה מרכז הליכוד, אינה ישראל ביתנו, אינה מפלגת העבודה בימים הקודרים שלה. היא עדיין לא הגיעה למקומות האלה. אבל, והאבל כאן גדול, היא ממש בדרך לשם. המשפט שהמפלגה חרטה על דיגלה בימי שולה אלוני ויוסי שריד, "נווה מדבר של דמוקרטיה", נעקר מגינתה.

תיארתי כאן לפני שלושה חודשים את הניסיון של אחד מעוזרי ח"כ אילן גילאון (גילאון עצמו לא מעורב) להוסיף לרשימת המתפקדים למפלגה, ערב הבחירות הפנימיות, עשרות חברים באמצעות זיוף חתימת האחראית על קלידת שמות המתפקדים; תיארתי את חשיפת התרמית והחלטת המזכ"ל דאז, ח"כ מוסי רז, לפנות למשטרה ברגע שהדבר הובא לידיעתו; תיארתי את אפס המסקנות שהסיק מכך המטה של אילן גילאון – ומצאתי מולי אנשים שמשקרים לעצמם.

אנשים שלא אהבו את הביקורת בכאן 11 ובכאן רשת ב': עסקנים שלא אהבו את הגשת התלונה למשטרה נגד החשוד המרכזי בפרשה; עסקנים אטומים ששכחו את מי הם מייצגים או אמורים לייצג. משטרה? לא בבית ספרנו. אנחנו כזכור בית המרקחת של הפוליטיקה הישראלית.

החבורה הזאת המקיפה את המנהיגה הבעייתית החדשה, תמר זנדברג, לא הסתפקה בהכחשה עלובה ובבריחה מהעובדות הפשוטות שהצגתי. היא צעדה כמה צעדים קדימה וברוח מרצ "החדשה", הוסיפה חטא על פשע: היא החליטה לבוא חשבון עם העובדת המתלוננת, זו שחתימתה זויפה והיא העזה להגיש תלונה במשטרה. היא הזמינה אותה לשימוע שלפני פיטורים.

השימוע בוטל, כך גם הפיטורים, אבל רק אחרי שהצגתי שאלות לדובר המפלגה; רק אחרי שהצחנה הנוספת עמדה לפרוץ החוצה. המושכים בחוטי הפיטורים התקפלו, הבינו באיחור שלמרצ אסור להפוך למרכז הליכוד, ניסו לפזר כדורי הרגעה.

מאז אותו פרסום הצטבר מידע חדש על מעשים נוספים שלא יעשו במפלגת טוהר המידות – כמה מהם בסניף רמת גן שבראשו עומד צחי זליכה, סגן ראש העירייה ויו"ר תאגיד המים העירוני. מדובר באיש בעייתי, באיש כוחני, בעסקן פוליטי שיושרה ציבורית אינה הצד החזק של החצר שלו. אני נוקט לשון המעטה.

הראייה האחרונה: פסק דין של בית הדין הפנימי במרצ, שדן בעתירה לפסילת הבחירות הפנימיות בסניף רמת גן – בחירות בהן נבחר זליכה לראש הרשימה לקראת הבחירות לעירייה. פסק הדין הזה מאשר את טענת העותר בפרשה, עופר שמיר: מספר הפלאפון של 63 מתפקדים לסניף מתוך 382 בעלי זכות בחירה הוא מספרו של זליכה או של עוזרו. מספר הפלאפון של 30 בעלי זכות בחירה נוספים הוא מספר הפלא של 30 מתפקדים אחרים.

פסק הדין הזה, שבו הזכירו כותביו לראשי התנועה כי "מרצ היא מפלגה שחרתה על דגלה עקרונות של צדק, יושר וטוהר מידות", אמור היה לגרום לא רק לקיום בחירות חדשות בסניף, כהחלטת השופטים, אלא גם לבירור יסודי ונוקב של הפרשה כולה.

הבירור הזה לא נעשה אף ששאלה חשובה ממשיכה לרחף באוויר: האם 90 האנשים שנפסלו עכשיו שילמו מכיסם את דמי ההרשמה בסך 80 שקלים? אם לא, מי כן שילם במקומם? מתי ובאיזה צורה?

מה כן קרה במרצ "החדשה" בעקבות חשיפת הפרשה בתכניתה של אסתי פרז בכאן רשת ב', "בחצי היום", ביום רביעי השבוע? התייצבות התנועה והמזכ"ל החדש שלה, תומר רזניק, לימין החבר זליכה. אף מילת ביקורת אמיתית על מה שהתגלה ונחשף בסניף שלו – לא נאמרה. החברים פתחו מטריה מעל ראשו של יו"ר הסניף כבר הרבה שנים.