בריכת המשושים
צילום: ניקי קלווין, פלאש 90

התפרצות העכברת: הרשויות החלו להזרים מים נקיים לתוואים של הנחלים משושים וזוויתן

בשלב זה מזרימים לנחלים 70 קוב מים בשעה, במטרה להפחית את כמות המזהמים שהביא להתפרצות המחלה. במקביל ייבדקו ההשפעות על איכות המים
רובי המרשלג
20 באוגוסט 2018
13:16

הרשויות החלו להזרים מים נקיים לתוואי של נחל משושים ושל נחל זוויתן כדי להפחית את ריכוז המזהמים במי הנחלים, שהביאו להתפרצות מחלת העכברת. בשלב זה מזרימים לנחלים 70 קוב מים בשעה, ובמקביל ייבדקו ההשפעות על איכות המים. לפני ארבעה ימים החלו רשות המים ומקורות להזרים מים נקיים לנחל אחר: המג'רסה - שפך דליות.

ברשות הטבע והגנים ציינו כי משרד הבריאות אסר את הרחצה רק בשישה נחלים ומעיינות: זוויתן, משושים, זאכי, יהודיה, ג'ילבון, מג'רסה ופארק הירדן. שאר הנחלים בצפון ובגולן מותרים לרחצה.

אתמול קיים משרד הבריאות דיון חירום בנושא התמודדות עם התפרצות חיידק העכברת. בדיון השתתפו נציגי הגורמים הרלוונטיים, ובהם רשות הטבע והגנים, רשות המים, איגוד מגדלי הבקר, נציגי מועצות מקומיות ומשרדי האוצר והחקלאות. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "יש 42 חולים מאובחנים, זה לא מעט, אבל המצב תחת שליטה".

סגן שר הבריאות הוסיף כי הנחלים נבדקים – "סוגרים את הבעייתיים ומשאירים פתוחים את אלו שאין איתם בעיה". ליצמן דרש בדיון מכל הגורמים הרלוונטיים שייתנו יד ו"יחד נעשה את מה שצריך לעשות"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הבהיר בתום הדיון כי עכברת איננה מחלה מדבקת וגם הטיפול בה הוא פשוט, ולכן לציבור אין צורך לחשוש. המנכ"ל הסביר בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי סוכם בישיבה על כמה דברים, ביניהם הקפדה כי מי שגורם למחלות – עדרי הבקר וחזירי הבר, יופנו למקורות מים אחרים.

האזינו לריאיון עם בר סימן טוב: 

בר סימן טוב הדגיש כי אין סכנה לחייהם של ארבעת החולים בעכברת שמאושפזים בטיפול נמרץ. בר סימן טוב ציין בדיון כי ישנם 242 בני אדם, שלגביהם יש חשש כי נדבקו במחלה ו-42 חולים. "חשוב לומר - תקשיבו להנחיות שלנו. תטיילו בכל מקורות המים, חוץ מאלה שאסרנו עליהם", הפציר בר סימן טוב.