הסנאטור הרפובליקני והמועמד לנשיאות לשעבר ג׳ון מקיין מת בגיל 81

מקיין, שהיה נציג מדינת אריזונה בסנאט מאז 1987, התמודד עם מחלת הסרטן במוחו. על פי דיווחים, הסנאטור ביקש שטראמפ לא ישתתף בהלוויתו. אובמה ובוש - להם הפסיד בבחירות לנשיאות - צפויים לספוד לו
סוכנויות הידיעות
26 באוגוסט 2018
06:20

הסנאטור ג׳ון מקיין מת הלילה (ראשון) בגיל 81, לאחר שהתמודד עם מחלת הסרטן במוחו, כשלצידו רעייתו סינדי ובני משפחתו. מקיין התמודד על נשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית פעמיים, אך כשל. שני המועמדים שהפסיד להם בקרב על הנשיאות - ג'ורג' בוש  וברק אובמה - צפויים לספוד לו. על פי הדיווחים, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא ישתתף בהלוויה - לבקשתו של המנוח.


לפני כשנה נודע כי מקיין סובל מגליובלסטומה, גידול סרטני ממאיר ברקמות המוח. מקיין נותח אז במשך יותר משלוש שעות, וסריקות שבוצעו לאחר ההליך העלו כי הגידול הוסר במלואו. אמש הודיעה משפחתו כי הוא מפסיק את הטיפולים במחלה.

"תנחומיי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין, אנו מתפללים למענכם!", כתב טראמפ. גם המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילארי קילנטון, ספדה לו: "מקיין חי חיים של שירות למדינה, מגבורתו בצי עד 35 השנים בקונגרס. הוא היה פוליטיקאי קשוח, קולגה ולא יהיה אף אחד כמוהו. המחשבות והתפילות שלי עם המשפחה".נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הבוקר לפטירתו של מקיין: ״אנו חולקים היום כבוד אחרון לסנאטור ג׳ון מקיין ונפרדים מאדם ומנהיג בעל ערכים איתנים, מגן ולוחם למען עמו וידיד אמת של מדינת ישראל. אנו שולחים את תנחומינו הכנים מלב דואב על לכתו למשפחתו ולעם האמריקאי כולו.״

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר: ‏"הסנאטור ג'ון מקיין שמת הלילה היה מגדולי ידידינו. גיבור אמריקני שלחם בויאטנם ואף נפל בשבי. באחד המפגשים האחרונים שלנו בוושינגטון, הראה לי תמונה מתקופתו בשבי ואמר: 'למרות הסבל הנורא מעולם לא פיקפקתי במחוייבות שלי לערכים של חופש וצדק'. מקיין ייחסר לכולנו, מאוד. יהי זכרו ברוך".


מקיין, שאביו וסבו היו אדמירלים בצבא ארצות הברית, היה טייס בצי האמריקני ולחם במלחמת ויאטנם. בשנת 1967 הופל מטוסו מעל צפון ויאטנם והוא נלקח בשבי ועונה בחקירותיו. כשגילו שוביו כי אביו הוא מפקד צי האוקיאנוס השקט של ארצות הברית הציעו לו להשתחרר מטעמים של יחסי ציבור, אך הוא סירב. בעקבות סירובו החריפו השובים הצפון ויאטנמים את היחס למקיין. במהלך העינויים ניסה להתאבד.

הוא שוחרר ב-1973 עם חתימת הסכם הפסקת אש עם צפון ויאטנם, ונותר עם מגבלה פיזית בעקבות השבי. עם שובו לארצות הברית עבר הליך שיקום ארוך ושב לטוס. הוא למפקד טייסת האמונים וההכשרה של הצי האמריקני ופרש ממנו ב-1981.

בתחילת שנות השמונים נבחר לבית הנבחרים האמריקני וב-1987 נבחר לסנטור מטעם מדינת אריזונה עם פרישתו של בארי גולווטר. מקיין נחשב כדמות עצמאית במפלגה הרפובליקנית, שלא חשש לנקוט בעמדות שלא תאמו את עמדת המפלגה. מקיין תקף את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעקבות סירובו של טראמפ לגנות את פוטין על ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016: "מעולם לא ביזה עצמו נשיא אמריקני, באופן כל-כך משפיל בפניי רודן".