אבו מאזן
צילום: אי-פי

המסר הפייסני של אבו מאזן: "מוכן למדינה מפורזת בגבולות 67'"

בלעדי - יו"ר הרשות העביר מסר חריג במפגש עם אנשי אקדמיה ישראלים במוקטעה, והוסיף: "רוצה שוטרים לא חמושים שיחזיקו אלות, ולא נשק. מעדיף להקים בתי ספר ובתי חולים על פני מטוסים וטנקים". מקורבו אישר את הפרסום בכאן חדשות: "כבר השמיע בעבר את העמדה הזו בפורומים סגורים"
דנה בן שמעון
28 באוגוסט 2018
22:04

בשעה שהמגעים בקהיר סביב שיחות הפיוס הפנים-פלסטיני והרגיעה בעזה עדיין תקועים, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, העביר היום (שלישי) מסר חריג במפגש שקיים עם אנשי אקדמיה ישראלים במוקטעה שברמאללה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי במהלך המפגש, אמר אבו מאזן לנוכחים שהוא תומך במדינה פלסטינית מפורזת, שהביטחון בה יישמר באמצעות כוחות שיטור – ולא כוחות צבא.


"אני רוצה מדינה פלסטינית מפורזת בגבולות 67' בלי צבא. אני רוצה שוטרים לא חמושים שיחזיקו אלות ולא נשק. במקום מטוסים וטנקים, אני מעדיף להקים בתי ספר ובתי חולים ולהפנות תקציבים ומשאבים למוסדות חברתיים", אמר יו"ר הרשות, בהתבסס על שני גורמים שנכחו בפגישה.

אחד ממקורביו של אבו מאזן אישר לכאן חדשות כי הדברים אכן נאמרו במהלך המפגש. הוא הדגיש כי יו"ר הרשות כבר השמיע עמדה כזו בעבר בפורומים סגורים, וכך היה גם הפעם. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, התייחסה לפרסום בחדשות הערב וכתבה בחשבון הטוויטר שלה כי אבו מאזן "אכן הסכים לפירוז המדינה הפלסטינית במשא ומתן שניהלתי איתו".


ח״כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) הגיב אף הוא לפרסום בחדשות הערב, ואמר: ״כל הסדרה או הסכם עם חמאס חייבים לכלול את הרשות הפלסטינית. אבו מאזן חוזר שוב על התנאי החשוב ביותר לישראל: מדינה פלסטינית מפורזת מנשק . לישראל יש הזדמנות להוכיח כי אין פרס לירי ולאלימות ולהבהיר לחמאס כי לא יהיה הסכם ללא הרשות הפלסטינית.

"נכון שאבו מאזן לא חוסך באלימות של מילים, אך זו פחות מסוכנת מאלימות הטילים של הנייה ולכן יש לחזקו על אמירתו זו ולראות בו כפרטנר. הסכם מדיני עם הרשות הפלסטינית הוא צורך ישראלי. חלוקת הארץ לשתי מדינות זו הדרך היחידה לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית. לשם כך, דרוש מנהיג שמבין שלא ניתן להמשיך ולנהל את המציאות מבלי לשאוף לשנות אותה.״

בשבוע שעבר הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי כאשר יתחדש המשא ומתן לשלום בין ישראל והפלסטינים - ישראל תצטרך ישראל לשלם מחיר גבוה יותר בגלל החלטת וושינגטון להכיר בירושלים כבירתה ולהעביר אליה את שגרירותה. לדבריו, "ישראל זכתה בדבר גדול".

עוד לפני כן דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס", היוצא לאור במזרח ירושלים, כי צוותו של טראמפ לתהליך השלום במזרח התיכון פועל במרץ כדי להכשיר את הקרקע להכרזה על תכנית השלום המכונה "עסקת המאה", בד בבד עם נאום טראמפ בעצרת הכללית של האו"ם שתיערך בין 18 בספטמבר ל-5 באוקטובר.