חפש
Languages
צילום: אי-פי

ארה"ב הודיעה כי מהיום תפסיק את המימון לאונר"א

משרד החוץ האמריקני בהודעה רשמית, לפיה לא יסייע עוד כלכלית לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים. הבוקר דווח כי ממשל טראמפ החליט לבטל כל מימון אמריקני לאונר"א, כחלק מההכנה לתכנית שלום ישראלית-פסלסטינית
יותם רוזנוולד
31 באוגוסט 2018
23:28

משרד החוץ האמריקני הודיע הלילה (שישי) רשמית כי ארצות הברית מפסיקה לסייע כלכלית לסוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים הפלסטינים. הבוקר דווח בעיתון הוושינגטון פוסט כי ממשלו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט לבטל כל מימון אמריקני לאונר"א, כחלק מההכנה לתכנית שלום ישראלית-פסלסטינית. 

הבוקר הזהירה אונר"א כי בתי הספר ברצועת עזה עומדים בפני סכנת סגירה וכי מערכת החינוך שם עלולה לקרוס בחודש הקרוב. דובר אונר"א בעזה, עדנאן אבו חסנא, הזהיר מפני ערעור היציבות: "קריסת מערכת החינוך עלולה להוביל לאסון חברתי ולערעור היציבות הביטחונית ברצועה".

"מה יעשו 280 אלף תלמידים? ייצאו לרחובות? יש בעיה אמיתית שצריך לפתור אותה. זהו משבר שעלול להתפרץ ולהוביל לאסון חברתי וביטחוני", אמר אבו חסנא. הדובר הבהיר כי רק כשייפתר נושא הפליטים באמצעות הסדרים מדיניים, יהיה אפשר לחשוב על פתרונות אחרים ולהחליף את אונר"א.

באונר"א מחפשים מקור תקציבי לכיסוי הגרעונות שהארגון נקלע אליהם. לדברי הדובר, לנוכח הקיצוץ בכספי הסיוע האמריקני, יהיה אפשר לממן את הוצאות בתי הספר של אונר"א ברצועה לתקופה של חודש אחד נוסף בלבד.

80% מבתי הספר ברצועת עזה נמצאים באחריות של הסוכנות והגירעון בתקציבה עומד על 217 מיליון דולר. בבתי הספר לומדים כ-280 אלף תלמידים. בסוף החודש הבא ייערך כינוס של המדינות התורמות בניו יורק בשולי עצרת האו"ם כדי לדון בפתרונות לסוגיה.

טראמפ הודיע כבר בתחילת השנה כי הסיוע לפלסטינים נמצא בבחינה מחודשת. בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכינוס הכלכלי העולמי בדאבוס אמר: "הכסף נמצא על השולחן, נראה מה הפלסטינים יעשו. אנחנו העברנו להם מאות מיליוני דולרים, אך הם העליבו אותנו כשלא קיבלו את סגן הנשיא מייק פנס". הוא הדגיש כי הפלסטינים לא יזכו לסיוע נוסף "עד שלא ישובו לשולחן המשא ומתן".

ברקע, ארגון הסיוע לפליטים הפלסטינים אונר"א איים בחודש יוני שלא לפתוח את שנת הלימודים הקרובה לכ-270 אלף תלמידים בבתי הספר ברצועת עזה בשל מצוקה כלכלית הנובעת מקיצוץ בתקציבו שעשה ממשל טראמפ בשנה האחרונה. הגירעון הכספי של אונר"א מוערך בכ-174 מיליון דולרים שנוצר כתוצאה מאי ההכרעה של הממשל האמריקני בעניין המשך מתן הסיוע לארגון.