צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רופאים מתמחים יקבלו מענקים השנה ובשנה הבאה

מענקים יינתנו, בין השאר, למתמחים שיעסקו במקצועות במצוקה, ברפואת משפחה בפריפריה ובפסיכיאטריה. בארגון המתמחים לרפואה "מרשם" אמרו בתגובה לפרסום: "תקציב המענק נמוך מאוד"
דקלה אהרן-שפרן
03 בספטמבר 2018
12:57

משרד האוצר ומשרד הבריאות החליטו על מתן מענקים לרופאים מתמחים לשנה הזו ולשנה הבאה. כך פורסם היום (שני) בכאן רשת ב'. עד כה לא היה ידוע אם יינתנו המענקים, על אף ההסכמות שהושגו בין המדינה לרופאים במסגרת הסכם מלפני שבע שנים. בארגון המתמחים לרפואה "מרשם" אמרו בתגובה לפרסום כי תקציב המענק נמוך מאוד וכי בית החולים אסותא באשדוד לא נמצא ברשימת הזכאים.

המענקים יינתנו לרופאים מתמחים שיעסקו במקצועות המוגדרים כמקצועות במצוקה, ובהם רפואה דחופה, המטו-אונקולוגיה ילדים, גריאטריה וכירורגיה ילדים. רופאים מתמחים יקבלו מענקים גם אם יעסקו ברפואת משפחה בפריפריה או בפסיכיאטריה של ילדים ומבוגרים בכל רחבי הארץ. כמו כן יינתנו מענקים לרופאים מומחים ולרופאים מתמחים כדי לעודד אותם לעבוד בפריפריה במקצועות שבתי החולים יקבעו באופן פרטני כי יש בהם מחסור.

במשרד הבריאות אמרו לכאן חדשות כי הוחלט להקצות מסגרת עלות נוספת לטובת מענקים מותנים לרופאים לתקופה שבין תחילת חודש זה ועד סוף שנת 2019. עוד נמסר כי בהחלטה הנוכחית הושם דגש מיוחד על תיעדוף הפריפריה בהקצאת המשאבים הממשלתיים. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי מאז 2014 הוקצו למעלה מ-200 מיליון שקלים נוספים מעבר להקצאה שניתנה בסיכום שמוצה במלואו.

ב"מרשם" ציינו כי הזכאות למענק נשללת מכל הרופאים המתמחים שהתחילו התמחות השנה לפני חודש אוגוסט. הם הוסיפו כי "אם רוצים לקצר את התורים במיונים, להוריד את העומס במחלקות בפריפריה, ולקצר את ההמתנה לרופאים במקצועות במצוקה - מילים לא יעזרו, אלא צריך להשקיע כסף".

חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס אמרה בתגובה לפרסום כי למרות הנתונים הקשים על המחסור ברופאים בפריפריה, צריך להיאבק מדי שנה באדישות של הממשלה כדי שיקצו מענקים לרופאים בפריפריה – "כאילו משרד האוצר לא מכיר את עומק הבעיה". לוי-אבקסיס הוסיפה כי זהו אינטרס לאומי להביא לשוויון בשירותי הבריאות. לוי-אבקסיס תבעה מהממשלה להחיל את הנוהל למענקים מתחילת שנת 2018.