שרי אריסון
צילום: משה שי, פלאש 90

שרי אריסון מוכרת את השליטה בבנק הפועלים

בנק ישראל הודיע הבוקר כי הותר לאשת העסקים למכור את גרעין השליטה ולהפוך למחזיקת מניות בלבד, עד 5%. אריסון מסרה כי קיבלה את ההחלטה לאחר שלא נמצא שותף אסטרטגי שיאפשר לה להקטין את אחזקותיה בבנק. הדירקטורים של בנק הפועלים, ובהם אפרת פלד שנחקרה עמה בפרשת שיכון ובינוי, יפרשו מתפקידם
ליאל קייזר וצח שפיצן
04 בספטמבר 2018
08:58

שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, הודיעה הבוקר (שלישי) כי היא מוכרת את מניותיה בבנק ואחרי 21 שנים - לא תהיה עוד בעלת השליטה בו. נציגי אריסון בדירקטוריון הבנק, בהם אפרת פלד שנחקרה עמה בפרשת השוחד בחברת שיכון ובינוי, יסיימו את כהונתם. בנק ישראל הודיע כי המתווה אושר על ידי הנגידה. 

בהודעה שפרסמה כתבה אריסון: "בשנים האחרונות פעלתי לשלב שותף אסטרטגי ולהקטין את אחזקותיי בבנק הפועלים. משלא נמצא שותף אסטרטגי להשקעה בסדר גודל כזה, ולאחר סיום המגעים עם המשקיעים מצפון אמריקה – פניתי לפני מספר חודשים לבנק ישראל בבקשה לבחון את האפשרות לקבלת אישור לביזור השליטה".

אריסון מוסיפה כי היום קיבלה הקבוצה את ההיתר להחזקת אמצעי שליטה אשר יחליף ויבטל עם כניסתו לתוקף את היתר השליטה ויאפשר את ביזור גרעין השליטה בבנק באופן מלא או הדרגתי. לקבוצה ניתנה תקופה של שנה להחליט לגבי מועד תחילת מימוש מניות הבנק ובסך הכל 4 שנים, עם אופציה לעד שנתיים באישור המפקחת, בכדי לרדת מתחת לרף המחייב היתר החזקה (5%).

במכתב ששלחו הבוקר יו"ר הבנק עודד ערן ומנכ"ל הבנק אריק פינטו לעובדים, נכתב: "אין כל שינוי בהתנהלות - נמשיך בתפקידנו כרגיל, ביחד עם צוות ההנהלה הנוכחי. אנו בעיצומו של תהליך לגיבוש האסטרטגיה לשנים הבאות".

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו אמר הבוקר במסיבת עיתונאים בעקבות הודעתה של אריסון כי יושב ראש הבנק, עודד ערן, ימשיך בתפקידו באישור המפקחת על הבנקים וכך גם הנהלת הבנק בהרכבה הנוכחי והוא כמנכ"ל. הוא ציין כי הופתע מהודעתה של אריסון.

בשנה וחצי האחרונות ניהלה אריסון מגעים עם קבוצת משקיעים אמריקנים במטרה למכור להם מחצית ממניותיה בבנק, אבל עסקה זו לא יצאה אל הפועל. לאחרונה השלימה אשת העסקים את מכירת חברת שיכון ובינוי, שהייתה בשליטתה, לאיש העסקים הישראלי-אמריקני, נתי סיידוף. זאת, על רקע חקירתה בפרשת השוחד בחברה.

אריסון טענה בחקירתה כי היא כבעלת שליטה אינה נכנסת לפרטים המתוארים בחקירה, וציינה כי תשלומי שוחד מנוגדים לערכיה שהיא פועלת להנחיל בחברות בבעלותה. עוד אמרה כי  פעלה לקידום מודל "קיימות" בחברה, הכולל גם קוד אתי.