אזרחים ברצועת עזה
צילום: אי-פי

ישראל סיכמה על צעדים ראשוניים לשיפור המצב ההומניטרי בעזה

ההסכמות הושגו בכינוס שנערך בבריסל לקראת מפגש המדינות התורמות, וכוללות תוספת דלק והגדלת כמות הציוד הרפואי לרצועה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שייצג את ישראל בכינוס, פנה לקהילה הבין-לאומית: "לחצו על חמאס להשיב את השבויים והנעדרים"
גילי כהן
04 בספטמבר 2018
20:44

ישראל סיכמה היום (שלישי) על כמה צעדים ראשוניים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה, במהלך הכינוס שנערך בבריסל לקראת מפגש המדינות התורמות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הצעדים כוללים תוספת של דלק כדי להגדיל את שעות החשמל ברצועה, שעומדות כיום על שלוש ביום בלבד; וכן הגדלה של כמות הציוד הרפואי בעזה במימון בין-לאומי.

הצעדים הללו צפויים להיות מסוכמים באופן מעשי בימים הקרובים, והם נועדו למנוע הידרדרות ברצועת עזה ולשפר את האפשרות שהרשות הפלסטינית תחזור לשלוט ברצועה. מי שייצגו את ישראל בכינוס היו מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, ראש המחלקה האזרחית, אל"מ שרון ביטון, ונציגים ממשרד החוץ.


כפי שפורסם בכאן חדשות בשבוע שעבר, המתאם אבו רוקון הציג שורה של פרויקטים עבור רצועת עזה, שיוצגו בהרחבה בכינוס המדינות התורמות שייערך בניו יורק בסוף החודש. עמדת המדינות הללו, כפי שהוצגה בבריסל, היא שיש להעדיף שיפור של המצב ברצועת עזה ומניעת קריסה הומניטרית על פני הפיוס הפנים-פלסטיני בין פתח לחמאס.

אבו רוקון פנה לקהילה הבין-לאומית בבריסל ואמר: "ישראל היא לא הבעיה, היא חלק מהפתרון. חמאס היא המחזיקה שני מיליון תושבים בשבי, בעוני ובחרפה". על סוכנות אונר"א של האו"ם, אמר המתאם כי מדובר ב" גוף המנציח את נרטיב הפליטות, ויש לסגור אותו, תוך מציאת גופים מתאימים שיעניקו את השירותים שהוא מעניק".


בנוסף, מתאם פעולות הממשלה בשטחים קרא שוב לנציגי המדינות ללחוץ על חמאס שישיב לישראל את השבויים והנעדרים – החללים אורון שאול והדר גולדין, והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד המוחזקים בידי הארגון בשטח רצועת עזה.