דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

סערה בבית הלבן: בכיר אנונימי תוקף בחריפות את טראמפ

מאמר בעילום שם שפורסם ב"ניו יורק טיימס" מכנה את הנשיא האמריקני "פזיז ולא מוסרי", וטוען כי יועציו מנסים לעשות את הדבר הנכון גם כשזה בניגוד לרצונו. טראמפ זעם על הפרסום ודרש מהעיתון להסגיר את זהותו של הכותב
סוכנויות הידיעות
06 בספטמבר 2018
07:20

בכיר בבית הלבן פרסם אתמול (רביעי) מאמר בעילום שם בעיתון "ניו יורק טיימס", תחת הכותרת "התנגדות", ובו ביקורת חריפה על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. הבכיר האנונימי מכנה את טראמפ "פזיז ולא מוסרי", וטוען כי עוזריו יודעים היטב מהן מגרעותיו ומנסים לעשות את הדבר הנכון - גם כשהנשיא אינו מעוניין בכך.

טראמפ זעם על המאמר האנונימי ואמר כי עצם הפרסום הוא "בושה וחרפה". את הבכיר כינה "מוג לב" ותחת הכותרת "בגידה?" דרש הנשיא האמריקני מהעיתון להסגיר מיד את זהותו של כותב המאמר.

אתמול פרסם אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט" את מה שהגדיר כ"גילויים המרעישים ביותר" מתוך "פחד: טראמפ בבית הלבן", ספרו החדש של חושף פרשת ווטרגייט, בוב וודוורד, בנוגע לנשיא טראמפ והממשל הנוכחי. בין השאר, בספר נחשף כי טראמפ זעם על התובע הכללי ג'ף סשנש משום שפטר את עצמו מחקירת המעורבות הרוסית במערכת הבחירות בארצות הברית. וודוורד קובע כי טראמפ לעג למבטא של סשנש, וכינה אותו "מפגר" ו"דרומי טיפש".

בפרק אחר של הספר, ג'ון דאווד, שייצג את טראמפ במשך תשעה חודשים, טוען כי טראמפ "היה יוצא אידיוט" אם היה מגיע להעיד בחקירה של רוברט מולר סביב המעורבות הרוסית בבחירות. על ראש הסגל של הבית הלבן, ג'ון קלי, נכתב בספר כי הוא הרבה לאבד את קור הרוח שלו בגלל טראמפ. באחד המקרים המתוארים בפרק המדובר, הוא טען בפני עוזריו שטראמפ "אידיוט", ש"חסרים לו ברגים", ושהמשרה בבית הלבן היא "העבודה הגרועה ביותר בחייו".

לפי וודוורד, טראמפ נוהג דרך קבע להעליב את שרי הקבינט שלו. הספר מתאר איך הנשיא פנה לגנרל מקמאסטר, והעיר לו על אופן הלבוש שלו: "אתה לובש חליפות זולות של מוכר בירה". לשר המסחר שלו הוא אמר: "אני לא סומך עליך, אתה כבר מעבר לשיא".

כותב הספר טוען כי עוזריו של טראמפ חששו שהציוצים שלו בטוויטר יסכנו את הביטחון הלאומי האמריקני. למרות זאת, הנשיא עצמו מתואר בספר כמי שמרוצה מאוד מהפעילות שלו ברשת החברתית: לאחר שטוויטר הגדילה את מספר התווים האפשריים בציוץ מ-140 ל-280, טראמפ אמר – "חבל, הייתי הארנסט המינגווי של 140 התווים".

שלשום כבר נחשף כי טראמפ הורה לשר ההגנה שלו, ג'יימס מאטיס, לחסל את נשיא סוריה, בשאר אסד, בעקבות תקיפה כימית שביצע נגד אזרחים באפריל 2017. עוד נכתב בספר כי טראמפ שוחח בנושא עם הסנאטור לינדזי גרהאם, ואמר לו כי אובמה "לא גבר" משום שלא תקף בסוריה בתקופת כהונתו בבית הלבן.