הרצי הלוי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אלוף פיקוד דרום: "לא רואה איך כיבוש עזה ישנה את המציאות בשטח"

הרצי הלוי אמר הבוקר כי חמאס ימשיך לנסות את ישראל מדי פעם, וטען כי בעשור הקרוב לא נראה שקט מוחלט. "אנחנו מביאים את הצד השני להבין שלא ירוויח כלום מטרור נגדנו", הבהיר בריאיון ל"רדיו דרום"
מערכת כאן חדשות
09 בספטמבר 2018
16:41

אלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, אמר היום (ראשון) כי כיבוש עזה ומיטוט שלטון חמאס לא ישנה את המצב בשטח. בריאיון לאמנון סופר ומנדי ריזל ב"רדיו דרום", אמר הלוי: "חמאס ינסה אותנו מפעם לפעם, ואני לא חושב שבעשור הקרוב נראה שקט מוחלט".

האלוף התייחס למאמצי ההסדרה מול רצועת עזה וטען כי "גם מלחמה היא סוג של הסדרה, ששני הצדדים מסכימים להילחם ולסיים את זה במצב אחר". עוד הוסיף כי "הדיבורים כשלו והמשא ומתן הדיפלומטי כשל, ממה שאתה מבין מהדרג המדיני. אנחנו מביאים את הצד השני להבין שלא ירוויח כלום מטרור נגדנו".

האיום העיקרי, לדברי הלוי, הוא כניסה של כוח אויב מתחת לאדמה, מהים או בכל דרך אחרת. "מפגש של אזרחים עם מחבלי חמאס או ארגון אחר, מבחינתי כמפקד פיקוד דרום, זו התוצאה הכי פחות רצויה". לדבריו, האיום השני הוא הרקטות והשלישי טרור האש.

"אני חושב שלא נכון שנשלה את עצמנו", אמר הלוי בהתייחס לעתיד. "יש כאן מקום רוחש טרור שבונה יכולות. אנחנו חזקים ממנו, אבל הוא ינסה אותנו. גם כיבוש עזה אנחנו יודעים לעשות, אבל אני לא בטוח שזה יהיה הדבר הראשון שנכון להפעיל. אני בעד לעשות כל דבר שישפר את המציאות האזרחית בעזה בתנאי שהוא לא מחזק את כוחו של החמאס ושישאיר את המציאות הביטחונית של אזרחי ישראל ותושבי הדרום טובה, לפחות כפי שהיא היום".


בשבוע שעבר סיכמה ישראל על כמה צעדים ראשוניים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה, במהלך הכינוס שנערך בבריסל לקראת מפגש המדינות התורמות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הצעדים כוללים תוספת של דלק כדי להגדיל את שעות החשמל ברצועה, שעומדות כיום על שלוש ביום בלבד; וכן הגדלה של כמות הציוד הרפואי בעזה במימון בין-לאומי. הצעדים הללו נועדו למנוע הידרדרות ברצועת עזה ולשפר את האפשרות שהרשות הפלסטינית תחזור לשלוט ברצועה.