סגן נשיא ארה"ב מייק פנס
צילום: אי-פי

מייק פנס: משוכנע שאף חבר צוות לא כתב את הטור האנונימי

סגן הנשיא הכחיש בריאיון לרשת CBS כי מחבר המאמר ב"ניו יורק טיימס" שיצא נגד טראמפ הוא בכיר בבית הלבן: "אני מכיר את האנשים שלי". עוד אמר כי על הכותב לעשות את "הדבר המכובד ולהתפטר"
סוכנויות הידיעות
09 בספטמבר 2018
22:09

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, אמר היום (ראשון) כי הוא "משוכנע במאה אחוז שאף אחד בצוות סגן הנשיא לא היה מעורב" בכתיבת המאמר האנונימי בעיתון "ניו יורק טיימס", שביקר את התנהלותו של הנשיא דונלד טראמפ. "אני מכיר אותם, אני מכיר את האופי שלהם", אמר פנס בריאיון ששודר ברשת CBS, וחזר על כך שהוא חושב שהכותב צריך לעשות את "הדבר המכובד ולהתפטר".

סגן הנשיא, שרבים העריכו כי הוא יכול להיות הפקיד הבכיר שכתב את הטור, הוסיף את צוותו לרשימה הכוללת יותר משני תריסר פקידי ממשל בכירים שהכחישו את מעורבותם בנושא. "חברי הצוות מסורים, בדיוק כמוני, לקידום האג'נדה של הנשיא ולתמיכה בכל מה שטראמפ עושה למען העם".

בתשובה לשאלה האם הוא שאל את אנשי הצוות שלו, אמר פנס: "אני לא צריך לשאול אותם כי אני מכיר אותם, אני מכיר את האופי שלהם, אני מכיר את המסירות שלהם ואני בטוח לחלוטין שאף אחד על סגן לצוות של הנשיא היה קשר לכך ".

בכיר בבית הלבן פרסם בשבוע שעבר מאמר בעילום שם בעיתון "ניו יורק טיימס", תחת הכותרת "התנגדות", ובו ביקורת חריפה על טראמפ. הבכיר האנונימי כינה את טראמפ "לא מוסרי" וטוען כי "החלטותיו אפויות למחצה, בלתי מושכלות ולעיתים פזיזות".

"אני חבר בתנועת ההתנגדות לנשיא בתוך הבית הלבן", הצהיר הכותב. "הנשיא פועל באופן שמזיק לשלומה של אמריקה. זו הסיבה שרבים מאיתנו נשבעו לעשות ככל שביכולתם כדי לשמור על המוסדות הדמוקרטיים ולסכל את הדחפים המוטעים של הנשיא עד שכהונתו תסתיים. הדחפים של הנשיא הם אנטי-דמוקרטיים. פגישות אצל הנשיא סוטות מהנושא. הוא חוזר על הקיטורים של עצמו".

לפי כותב המאמר, עוזריו של טראמפ יודעים היטב מהן מגרעותיו ומנסים לעשות את הדבר הנכון - גם כשהם פועלים נגדו במודע. לדבריו, חברי הקבינט של הנשיא אף דנו באפשרות להדיחו, תוך שימוש בתיקון ה-25 לחוקה המאפשר לפטר נשיא שאינו מתפקד.

טראמפ זעם על המאמר האנונימי ואמר כי עצם הפרסום הוא "בושה וחרפה". את הבכיר כינה "מוג לב" ותחת הכותרת "בגידה?" דרש הנשיא האמריקני מהעיתון להסגיר מיד את זהותו של כותב המאמר. "קרוב לוודאי שמדובר במישהו כושל, שנמצא כאן מהסיבות הלא-נכונות", אמר בהמשך.