ג'ון בולטון
צילום: אי-פי

בולטון: "בית הדין בהאג גוסס, לעולם נעמוד לצד ישראל"

היועץ לביטחון לאומי תקף בחריפות את בית הדין הבינלאומי: "נכשל לחלוטין במניעת פשעי מלחמה", וטען כי הוא נחשב למת עבור ארה"ב. "לעולם נעמוד לצד ישראל, לכן החלטנו לסגור את אש"ף בוושינגטון", אמר על הודעת משרד החוץ האמריקני
יעל זילנסקי ואיתמר מרגלית
10 בספטמבר 2018
19:59

היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, ג'ון בולטון, תקף הערב (שני) את בית הדין הבינלאומי בהאג וטען כי מדובר ב"גוף גוסס" שנחשב כמת עבור ארצות הברית. "בית הדין הוא התקפה בינלאומית על החוקה האמריקנית, באפשרותו להגיש כתבי אישום נגד כל אחד, גם נגד אנשי צבא", אמר בנאומו בפני ארגון שמרני.


עוד הוסיף בולטון כי על הממשל להגן על אזרחים אמריקנים מפני בית הדין. "נפעל נגד כל מי שיסייע לבית הדין לקדם חקירות נגד אמריקנים ונשקול לפעול גם במועצת הביטחון של האו"ם, בכדי להגביל את סמכויותיו".

"בית הדין בהאג נכשל לחלוטין במניעת פשעי מלחמה ברחבי העולם" הוסיף היועץ לביטחון לאומי. "לא נשתף פעולה, ניתן לו למות. הייתה הצעה שבית הדין הבינלאומי בהאג יחקור בנייה בהתנחלויות. לעולם נעמוד לצד ישראל - לכן החלטנו לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון".


במהלך הסעודה לקראת נאומו של בולטון אירעה תקרית חריגה, במהלכה עלתה לבמה אשה עם שלט "איראן רוצה שלום", וצעקה "ג'ון בולטון טרוריסט", "חזיר מלחמה" ונאצות נוספות. היא פונתה על ידי המאבטחים כעבור שתי דקות.

לפני כחודשיים יזם בית הדין הבינלאומי בהאג צעד חסר תקדים נגד ישראל וקרא מיוזמתו ל"קורבנות המצב בפלסטין" לפנות אליו ולספר על פשעים שבוצעו נגדם – כך פורסם בחדשות השבת בכאן 11. לכאורה, גם ישראלים יכולים לפנות אל המוסד הבינלאומי, אך לא לכך כיוון בית הדין. עד כה, לא נרשם כל תקדים שבו המוסד מבצע צעד דומה בשלב כה מוקדם, כשאפילו התובעת מטעמו טרם החליטה אם יש מקום לפתוח בחקירה נגד ישראל.