ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבאן
צילום: אי-פי

בעקבות מדיניות ההגירה: הפרלמנט האירופי הפעיל סעיף משמעתי נגד הונגריה

448 חברי פרלמנט הצביעו על הסעיף בטענה שבודפשט "מפרה את ערכי האיחוד האירופי". מדובר בשלב ראשון לקראת הטלת סנקציות על המדינה, בכללן שלילת זכות הצבעה בפרלמנט
עמיחי שטיין
12 בספטמבר 2018
15:08

הפרלמנט האירופי נקט היום (רביעי) בהליך משמעתי נגד הונגריה בעקבות מדיניות ההגירה שלה, שמפירה את ערכי האיחוד האירופי. 448 חברי פרלמנט הצביעו בעד הפעלת סעיף 7 לחוקת האיחוד, על מה שמכונה "התעלמות בוטה נגד שלטון החוק", ו-197 התנגדו. בהמשך ייתכן ויופעלו סנקציות נגד הונגריה ותישלל זכות ההצבעה שלה בפרלמנט.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן תקף אתמול במילים קשות את נציגי האיחוד האירופי, בדיון מיוחד בהצעה לשלול מהונגריה זכויות הצבעה בשל מדיניותה בתחום ההגירה. "בכל החלטה, הונגריה לא תיעתר לניסיונות הסחטנות. הונגריה תגן על גבולותיה, תעצור את ההגירה הבלתי חוקית ותגן על זכויותיה", אמר אורבן.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הגיב כי "הנציבות האירופית מתנגדת להפרות של החוק בחלק ממדינות האיחוד, ותתמוך בהפעלת סעיף 7, קרי התחלת תהליך השעיה של זכויות מסוימות, בהן הזכות להצביע במוסדות האיחוד".

לסעיף 7 ישנם שלושה תתי סעיפים, במסגרתו המדינה המואשמת נקראת להסביר עצמה במועצה האירופית. שלילת זכות ההצבעה מתרחשת רק בסוף החלק השלישי של ההליך, כך שישנם עוד כמה שלבים עד שיופעלו הסנקציות.