אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הגיוס: ליברמן מחכה להבהרות מנתניהו בנוגע למועד הבחירות

גורמים בכירים בכנסת אמרו כי שר הביטחון לא יקיים מגעים עם הסיעות החרדיות בנוגע לחוק – עד שראש הממשלה יבהיר אם פניו לבחירות או לשימור הקואליציה. בסיעת ישראל ביתנו הגיבו: "לא דנים בשינויים בחוק, ללא קשר למועד הבחירות"
זאב קם
13 בספטמבר 2018
09:29

גורמים בכירים בכנסת טענו היום (חמישי) כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אינו מקיים עדיין שיחות ומגעים עם ראשי הסיעות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס משום שהוא לא בטוח אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין בבחירות או בשימור הקואליציה. לטענת הבכירים בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אין לישראל ביתנו כוונה להתחיל במגעים כאלה עד שהמצב יתבהר.

הגורמים הסבירו כי במפלגתו של ליברמן רוצים להימנע מסיטואציה שבה הם יגיעו להסכמות מול המפלגות החרדיות, יתפשרו בנקודות מסויימות בחוק הגיוס ואז יגלו כי נתניהו יפנה בכל זאת לבחירות בעילה אחרת. לכן, לדבריהם, כל עוד ראש הממשלה נתניהו לא מבהיר שפניו אינם לבחירות וכי הוא מעוניין בפתרון ואישור של חוק הגיוס – לא יחלו שום מגעים בין ישראל ביתנו לחרדים בנושא.

גורמים בסיעת ישראל ביתנו הגיבו לפרסום הגיבו לדיווח בכאן רשת ב', ואמרו כי הם כלל לא דנים בשינויים בחוק הגיוס – ללא קשר למועד הבחירות או להצעה כזו או אחרת.

בתחילת החודש פורסם בכאן חדשות כי המפלגות החרדיות, ובראשן יהדות התורה, יגישו שלוש דרישות לשינויים בחוק גיוס החרדים. המשא ומתן בנושא בקואליציה צפוי להתחיל לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת ב-14 באוקטובר.

הדרישה הראשונה תעסוק בגובה הקנסות שיוטלו על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. החרדים יבקשו למתן את גובה הגדלת הקנסות שיוטלו בכל שנה שבה ישיבות לא יעמדו ביעדים.

 הדרישה השנייה תעסוק באחוז העמידה ביעדים שנדרש בכל שנה מהישיבות. נכון להיום נדרשות הישיבות לעמוד ב-85% מיעדי הגיוס שנקבעו בכל שנה. החרדים יבקשו להקטין את האחוז הנדרש לצורך עמידה ביעדים.

הדרישה השלישית נוגעת למספר השנים שיעברו עד לביטול החוק, אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס. על פי הצעת החוק שקיימת היום, חוק הגיוס יבוטל ובמקומו יגיע חוק שירות ביטחון, כפי שחל על כל צעיר בגיל 18, אם במשך שלוש שנים ברציפות לא תהיה עמידה ביעדי הגיוס. החרדים יבקשו לקבוע שיידרשו ארבע או חמש שנים רצופות של אי עמידה ביעדים, לפני שיבוטל החוק.