דיוויד קיז
צילום: CC BY-SA 3.0 WikiHReditor2013

עיתונאי אמריקני הזהיר: "יועץ רה"מ הוא סכנה לנשים"

ה"ניו יורק טיימס" פרסם עדויות חדשות על פרשת ההטרדות המיניות של דיוויד קיז. בין השאר טענה עיתונאית ב"וול סטריט ג'ורנל כי הוא תקף אותה בביתו. שגרירות ישראל אישרה את הפרסום: "אם היה מועבר מידע היינו מדווחים"
עמיחי שטיין וגילי כהן
14 בספטמבר 2018
09:28
עודכן ב 19:53

ה"ניו יורק טיימס" פרסם היום (שישי) עדויות חדשות על פרשת ההטרדות המיניות של דיוויד קיז, היועץ לתקשורת זרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר על עדויות שהתקבלו לפני מינויו לתפקיד, בהם נטען כי תקף מינית עיתונאית של ה"וול סטריט ג'ורנל". כמו כן נחשף כי בנובמבר 2016 הזהיר עיתונאי בכיר בעיתון את שגריר ישראל בארצות הברית באותה תקופה, רון דרמר, כי "קיז הוא סכנה לנשים במשרדי הממשלה בישראל".

בין העדויות מספרת בפעם הראשונה עיתונאית ה"וול סטריט ג'ורנל", שיינדי רייס, כי קיז תקף אותה בביתו ב-2013. לדבריה, "הוא נהג בי בגסות ולמרות שאמרתי כמה פעמים לא, הוא התעלם ממני. הוא התנהג בבריונות ולחץ עליי לקיים איתו יחסים".

בתחקיר דווח גם על עובדות נוספות בעיתון להן הציע הצעה מגונה. לפי הדיווח קיז שלח לחלקן מייל שבו ביקש את סליחתן על כך שלא "היה ג'נטלמן". עובדת נוספת בעיתון אמרה כי הוא "פיתה אותה להגיע לדירתו ב-2012 וניסה בכוח להפשיט אותי על המיטה".

בעקבות התנהגות קיז הורו לו בעיתון להפסיק לכתוב במדור הדעות של ה"וול סטריט גו'רנל". בנוסף הוא כונה על ידי סגן עורך מדור הדיעות באותו הזמן: "בזיון ליהודים ולמין האנושי", ואף נאסר עליו להיכנס למשרדי העיתון.


שגרירות ישראל בוושינגטון הגיבה על הפרסום: "השגריר קיבל שיחת טלפון מברט סטיבנס למעלה מחצי שנה אחרי שדיוויד קיז נכנס לתפקידו במשרד ראש הממשלה בנוגע להתנהגות שמיוחסת לקיז לפני הצטרפותו למשרד. המידע על השיחה לא הועבר למשרד ראש הממשלה."

"אם סטיבנס או מישהו אחר היה מעביר לשגריר מידע הנוגע לתקיפה מינית או כל מעשה פלילי אחר שבוצע כלפי נשים על-ידי כל גורם במשרד ראש הממשלה, בין אם התרחשו טרם כניסת הגורם לתפקיד או לאחר-מכן, הוא היה מודיע באופן מיידי למשרד ראש הממשלה", נמסר מדוברות השגרירות.


קיז הודיע אתמול על יציאה לחופשה. לדבריו, עשה זאת כדי לנקות את שמו. הוא ציין כי הוא בטוח שהאמת תצא לאור. זאת אחרי שיותר ויותר נשים התלוננו נגדו. מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי בקשתו של קיז לצאת לחופשה התקבלה. שלשום לאחר שג'וליה סלזר פרסמה ציוץ בטוויטר ובו סיפרה כי קיז, תקף אותה מינית בעבר, טענה כתבת ה"וול סטריט ג'ורנל" שיינדי רייס, כי קיז הטריד גם אותה. בעקבותיהן, כאמור הגיעו תלונות נוספות.

מקורב לג'וליה סלאזאר, האישה הראשונה שפרסמה טענות להטרדה מינית מצדו קיז אמר אמר לכאן חדשות כי היא אינה שוללת הגשת תלונה נגד קיז. סאלזאר מתמודדת לסנאט במדינת ניו יורק. לדברי מקורבה: "היום יש לה פריימריז, ובזה היא עסוקה כעת. לאחריהם נדון בהתפתחויות האחרונות".