צבא סוריה: הדפנו תקיפה ישראלית בשדה התעופה בדמשק

גורם צבאי סורי רשמי אמר שמערכות הנ"מ הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית בנמל התעופה הבינלאומי בבירה, כמה טילים יורטו; דיווח: ההפצצה כוונה אל מחסנים עם אמצעי לחימה שהועברו לשם באחרונה
נמרוד ליכטנשטיין ורועי קייס
15 בספטמבר 2018
22:12
עודכן ב 23:36

כלי תקשורת של המשטר הסורי דיווחו הערב (שבת) על פיצוצים בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. סוכנות הידיעות הרשמית סאנא ציטטה גורם צבאי סורי רשמי שאמר כי מערכות הנ"מ הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק.לדבריו,  כמה טילים יורטו. 

מרכז המעקב הסורי דיווח כי התקיפה נועדה לפגוע במחסנים שהכילו אמצעי לחימה שהגיעו לשם לאחרונה. כלי תקשורת המזוהה עם משטר אסד טוען כי התקיפה כוונה למרכז צבאי בסביבת נמל התעופה הבינלאומי של דמשק ושמערכות הנ"מ יירטו את רוב הטילים. עוד נטען, מפי אותו כלי תקשורת, שאין הרוגים, לפי המידע הראשוני.

הכתב בדמשק של הערוץ האיראני "אל-עאלם" בשפה הערבית דיווח שטרם ברור אם התקיפה בוצעה באמצעות כלי טיס. עוד אמר כי הצבא הסורי נמצא בכוננות גבוהה בשל התקיפות החוזרות מצד ישראל. לדבריו, התקיפה הנוכחית לא השיגה דבר הודות למוכנות של מערך הנ"מ הסורי. יש לציין כי התקיפה, לפי פרסומים זרים, בוצעה בשעה שבו מתקיים יריד דמשק הבינלאומי ה-60 שהסתיים היום. אזרחים שהתראיינו לטלוויזיה הסורית מהיריד אחרי התקיפה טענו כי שמעו את הטילים, אך הם ממשיכים לעמוד איתן.

הפעם האחרונה שבה דווח על תקיפה ישראלית בסוריה היתה לפני כעשרה ימים, כאשר סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי מערכות הנ"מ הסורי יירטו טילים "ששיגרו מטוסי חיל האוויר הישראלי" בפרברי חאמה. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי הטילים שוגרו "לעבר אתרים צבאיים איראניים". עוד אמרו במרכז כי מדובר בהתקפת טילים של גורם לא מזוהה באזור באניאס בצפון מערב סוריה. 

בסוף חודש יולי הותקף, לפי פרסומים זרים, המכון למחקרים מדעיים CERS במסיאף שמשמש לפיתוח של אמצעי לחימה מתקדמים. לפי המרכז הסורי לזכויות האדם, האתר שהותקף משמש לייצור טילי קרקע-קרקע קצרי טווח, והוא נמצא בפיקוח איראני. כמו כן, צוין כי אותו האתר כבר הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי בשנה שעברה. פעילי אופוזיציה מסרו לרשת "אל-ערבייה" כי באותה תקיפה נהרגו פעילי חיזבאללה ופעילים במשמרות המהפכה של איראן.

ביוני האחרון דווח גם כן כי חיל האוויר הישראלי תקף באזור שדה התעופה הבינלאומי בבירת סוריה. אז דווח כי טילים נורו לאזור זמן קצר אחרי שמטוס מטען סורי פרק מטען שהגיע מטהראן. כלי תקשורת ערביים ציטטו אז את סוכנות הידיעות הצרפתית שדיווחה כי התקיפה כוונה אל נשק של חיזבאללה.